В последно време непрекъснато зачестяват съобщенията за измиране на пчелите в световен мащаб. Германското министерство на земеделието в партньорство с WWF дори стартира програмата: „Да спасим пчеличката Мая”. Според учените обаче, драматични последици за земеделието може да има не изчезването на медоносните, а на дивите пчели. „Природата няма нужда от медоносните пчели. Те са само едни полезни животни за земеделието с цел опрашването например на големи монокултури като рапицата, твърди пред topagrar биологът Щефан Тишендорф.
Броят на медоносните пчелни семейства в провинция Хесен например в момента е достигнал до своя най-голям връх за последните 10 години. Видове като Osmia cornuta и дървесните пчели са много по-застрашени от измиране, а те са със значително по-голям принос за опрашване на растенията от медоносните. „Ако подобни видове изчезнат, тогава последиците за земеделието биха били наистина драматични”, смята биологът.
Освен това според германски еколози някои видове растения като червена детелина не могат да се опрашват от много видове пчели. Причината е, че подобни растения са с много дълъг гинецей, и оплождането им може да се извършва например само от земни пчели. Дивите пчели са и по-усърдни работнички от медоносните им посестрими, като спомагат за опрашването на двойно повече растения от тях.