Осите са способни да унищожат гроздето, щом зазрее и стане годно за консумация. На атаката им са подложени дворните асми. Най-много налитат на ранните сортове, защото лесно пробиват тънката ципица на зърната. Сортовете с жилава ципа на зърната не са обект на нападение, но появи ли се рана, осите налитат без колебание. Към тях се присъединяват и пчелите.
Химическата борба с осите е изключена, тъй като нападат гроздовете на лозите, когато то се консумира и от човека. Затова пък има много други варианти, често със стопроцентов ефект.
Направете примамка
Практиката е показала много добри резултати от обвиването на гроздовете с в книжни кесии, износени тънки дамски чорапи или др. Примамките от бира, бирена мая, малц, захарен сироп, разреден мед или друга ферментираща течност дават също много добри резултати. С тях наливате докъм ¼ бирени бутилки и ги окачвате край гроздовете на дворните асми на метър една от друго. Вместо бирени бутилки може да използвате половинлитровите пластмасови бутилки от минерална вода – те са по-леки. Привлечени от ферментиращата течност, осите попадат в бутилките, откъдето не могат да излязат.
Пръскането с отвара от пелин, лайка и други горчиви билки също дава резултат. Отварата действа отблъскващо на осите. Лесно се отмива и от зърната и не се долавят никакви промени във вкуса при консумация от човека. Ако прибегнете до този способ, не мислете че едно пръскане ще ви реши напълно проблема. Трябва да пръскате на няколко пъти. Освен това имайте предвид, че колкото повече от билката сте употребили за направа на отварата, толкова и по-горчива ще е тя, а с това и по-ефективна.