Последните данни от Европейската комисия сочат, че огнищата на африканска чума по свинете в Румъния, в област Мангалия, са само на 20 километра от границата с България. Това съобщи зам. изпълнителният директор на Българската агенция по безопасност на храните Георги Чобанов в интервю за националното радио, представяйки мерките, предприети до момента, срещу неразпространението на силно заразната болест в страната.
„Болестта в северната съседка засяга основно малките частните дворове, затова съветите ни към българските стопани са превантивно да заколят животните си, тъй като ако възникне огнище, те задължително ще бъдат унищожени“, посочи Чабанов. От 500-те огнища в Румъния само две са в големи индустриални свинеферми, докато останалите са в задните дворове, поясни експертът.
Изследванията на дивото прасе, намерено мъртво миналата седмица край Шабла, все още не са окончателно готови, очаква се резултатите да бъдат оповестени до края на деня.
На въпроса дали при евентуално нахлуване на африканската чума в страната, референтната лаборатория в София ще може да поеме всички проби, зам. шефът на агенцията обясни, че има готовност да бъде купена още една машина. Първата проба се е забавила, защото се правят няколко засичания, за да има пълна сигурност за евентуалното наличие на вирус. Ако се докаже огнище, то ще бъде локалиризано и ще се действа според законодателството, за да не се допусне разпространение на заразата.
По отношение на стадата от автохтонната източнобалканска порода свине, които са на свободна паша, Чобанов обясни, че контролът върху тях е изключително голям. „По никакъв начин те не трябва да пасат без надзор, тъй като има опасност да се заразят от глигани, пашуващи в същите региони“, обясни експертът.
Ако се появят огнища на африканската чума, има готовност големи родови стада да бъдат отделени под карантина, така че да се запази тяхното родословие, посочи още д-р Чобанов.