От две години ловците предлагат законови промени, които да позволят по-дълъг ловен сезон за отстрела на дива свиня, така че да се намали популацията им и да се ограничи заплахата от пренасяне на африканска чума по свинете. Това обяви в интервю за националното радио Васил Василев, председател на Националното ловно-рибарско сдружение – Съюз на ловците и риболовците в България.
За опасността от разпространението на силно заразната болест, срещу която няма ваксини, се говори от 2015 г., когато африканската чума навлезе от Грузия и премина през Армения, Прибалтийските държави, а впоследствие в Полша, Румъния и др. Основните преносители на заразата са дивите прасета, но и хората, които чрез продукти от свинско месо има опасност да заразят диви и питомни свине. Такъв е примерът с Унгария, където украински работници са пренесли африканската чума чрез храната от свинско месо, транспортирана в ръчния им багаж, поясни преди дни Дамян Илиев, изпълнителен директор на Българската агенция за безопасността на храните.
В момента сезонът за отстрел на глигани в България е от първи октомври до средата на януари. Предложението на ловците е този срок да се изтегли поне от първи август, така че ловните дружинки да имат време за намаляване на популацията в страната. Промяната обаче трябва да стане със законови корекции, но на този етап липсва подобно предложение от държавната администрация.
В Германия държавата е отпуснала допълнителни средства на ловците, в резултат на което популацията им е намалена с цели 70%, обясниха още от БАБХ.
В интервю за Нова телевизия земеделският министър Румен Порожанов съобщи, че на вчерашното заседание на Министерския съвет е внесъл доклад с предложения за финансиране на мерки срещу разпространението на африканската чума по свинете. Една от идеите е да се постави ограда с електропастир по границата с Дунав, там където има опасност реката да бъде преплувана.
Потенциално най-ощетени от евентуалното разпространение на болестта са индустриалните свинеферми, които се намират в Северна и Централна България. Представители на браншовия съюз обявиха, че са „като по време на война“, затова и всяко стопанство е въвело извънредни мерки срещу неразпространение на чумата.