За разлика от миналата година, когато фермерите получиха изключително високо качество на пшеницата, след обилните дъждове това лято реколтата става повече за фураж, като хлебното зърно в някои региони е едва 20-30 процента от прибраната реколта. Това показва обобщената справка на Националната асоциация на зърнопроизводителите НАЗ в края на жътвата.
В по-голямата част от страната кампанията вече е приключила, като само в единични области поради климатичните условия остава да бъдат прибрани между 20 и 30 на сто от пшеничените полета. След последните градушки и бури в Старозагорско загубите за стопаните са огромни, тъй като жътвата не беше приключила и на големи площи реколтата е напълно унищожена.
Големият проблем тази година е покълването на зърното на самия клас, което автоматично влошава качеството и го прави фуражно. Този проблем отчитат във Врачанско, Пазарджишко, отчасти в Добричко, около Павликени, Сливен, Попово, Русе, Хасково, Силистра и Карнобат.
В Карнобатско например очакват добивите да паднат с 20% спрямо миналата година, въпреки че преди дъждовете обраното зърно е било с много добри качества. Подобно е положението и в Добруджа. Около Добрич и Генерал Тошево очакваните добиви са много под обичайните – между 480 и 580 кг от декар за първата област и 500 кг – във втората.
В Павликени от декар са прибрани едва 400 к, като доброто качество преобладава - около 70%, но останалите 30 – са много лошо качество.
На фона на останалата страна в Силистренско ситуацията е сравнително добра. Добивите са ниски – по 500 кг/дка, но с добро качество.
И в Южна България добивите масово са под 480 кг. от декар, единици са фермерите с добра реколта.
Неофициално се предвижда реколтата от пшеница това лято да се движи около 5 – 5,5 млн. дка (при 6,2 млн. т през 2017 г.).
Колкото до другите две есенни култури – там ситуацията е малко по-добра – тъй като ечемикът беше прибран основно преди големите валежи, затова и добивите там са доста над очакваното. В Добричко например от декар са ожънати по 600 кг, повече от прибраната пшеница, което е необичайно, коментират фермери.
Качеството почти навсякъде е добро, като на места добивите са и около 380-400 кг от дка.
При рапицата също има лек спад в тонажа от хектар, но за сметка на това качеството на маслодайните семена е изключително добро, посочиха от асоциацията на зърнопроизводителите. В различните региони средно от декар са прибрани между 190 и 280 кг рапица, като най-добра реколта са получили в Добричко, Пазарджишко, Хасковско, Старозагорско, преди дъждовете, и др.