Със сигнал до Синор.БГ Елисавета Митева, биопроизводител от Русенско, разказва за случай на потулване на палеж на стърнища в местността Елията до русенското село Кривина, за който на 20 юли тя е подала информация на телефон 112. По закон паленето на стърнища е забранено или ако се извършва, това трябва да става под стриктния контрол на пожарникари и органи на местната власт.
В случая обаче не са спазени тези изисквания и тя е потърсила съдействието на противопожарната защита. Умишленият палеж е станал в масиви от пожъната пшеница (стърнища) в землището на Кривина.
„За моя голяма изненада от пожарникарския екип, дошъл на място, научих, че същите са инструктирани от своите началници в констативните протоколи да вписват, че гасят треви, а не стърнища“, се посочва в писмото на Митева.
Тя изразява сериозни съмнения, „че подобен род указания цели единствено да прикрие извършването на това деяние пред другите компетентни държавни органи, като същевременно прикрива и извършителите“
Фермерите са изпратили сигнал до всички компетентни държавни институции – агроминистерството (МЗХГ), ОД „Земеделие“ – Русе, ДФЗ-ЦУ, както и до Министъра на вътрешните работи.
В писмото до вътрешния министър е поискано ръководството на МВР да възложи вътрешна проверка за подобен род инструкции, „защото следва да бъде ясно – този тип политика по прикриване на извършителите на умишлени палежи на стърнища, политика на МВР ли е, или самосиндикална политика на местното ръководство“.
Като член на Асоциация Биопродукти русенската биофермерка възнамерява да запознае ръководството на браншовата организация с възникналия казус, с искане да бъде разискван проблемът с всички нерегламентирани действия като пръскания и палежи на стържища е пред МЗХГ.
Митева обработва малко над 400 дка трайни насаждения с кайсия, череша, сини сливи и орех. „В стопанството ми се прилага биологичният начин на производство, като всички обработвани земи са сертифицирани от „Балкан Босерт“ ООД“, посочват фермерите.
В заключение Митева посочва, че при доказана вина на недобросъвестни земеделски стопани, причинили щети от пръскане, пожари и други - структурите на ДФЗ трябва да имат право да удържат размера на нанесената щета от субсидиите на бенефициента, като я изплащат на пострадалото лице.