Начало » Новини » Коментари
09.10.2019 г.

Фонд „Земеделие“ проверява палежи на стърнища върху 15 500 дка, за които ще се режат субсидии

Пожарите в горите често се предизвикват от подобни нарушения
Фонд „Земеделие“ проверява палежи на стърнища върху 15 500 дка, за които ще се режат субсидии

sinor

От 21 септември досега дежурните групи от инспектората на фонд „Земеделие“ и пожарникари в цялата страна са получили 103 сигнала за умишлено палене на стърнища, засегнали цели 15 500 декара, съобщиха за Синор.бг от ведомството. Инспектиращите групи бяха създадени със заповед на изпълнителния директор на фонда Васил Грудев, като целта е да бъдат глобени всички фермери, извършили неправомерно палене на растителни остатъци и суха трева след прибиране на реколтата - практика, добила невероятни размери през последните години.

Служителите са в непрекъсната връзка с Регионалните дирекции „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР, които получават сигнали за всеки пожар в даден район. Според данните от фонда досега най-многобройни са случаите на палежи в Русе, Разград, Плевен, Монтана и Хасково, а най-големи щети са нанесени в областите Плевен и Русе.

В област Плевен пламъците са обхванали около 5 300 дка, а в Русенска област – 4 800 дка, сочат данните на инспектората.

Екипите са констатирали основно изгаряния на стърнища от пшеница, площи с царевица, пасища и сухи треви. За разлика от други години, когато фермерите бързо изораваха тези площи и администрацията не можеше да установи нарушителите, тази година от фонда съобщиха, че с GPS е установено местоположението и са извършени измервания на засегнатите площи. Предстои да се установи дали площите са декларирани за субсидии и съответно по кои схеми и мерки.

От фонда припомнят, че паленето на стърнища е забранено, като по Закона за опазване на земеделските земи санкцията се налагат и солени глоби - за първо нарушение те са между 1 500 и 6 хил. лв., а при повторно - от 2000 до 12 000 лв.

Администрацията е в правото си да намалява и субсидиите на фермерите, за това че не поддържат земята в добро земеделско и екологично състояние, което е част от изискванията за кръстосано съответствие.

Спазването на изискванията за кръстосано съответствие е задължително условие, за да могат земеделските стопани да получат пълния размер на директните си плащания. Съгласно изискванията на европейското законодателство санкцията при неизпълнение на стандартите за добро земеделско и екологично може да се достигне до цялостно изключване от една или няколко схеми за подпомагане в продължение на една или повече календарни години.

Веднага след като бъдат локализирани собствениците на тези 15 500 декара, фонд „Земеделие“ ще предприеме съответните наказания, увериха от фонда.

Фонд „Земеделие“ проверява палежи на стърнища върху 15 500 дка, за които ще се режат субсидии
15354
 

Последни материали
Виж
В Ямболска област до момента средни добиви при пшеницата са 595 кг от декар
Испания отпуска допълнителни 100 милиона евро директна помощ за фермерите
Обзор на Софийска стокова борса
Оптимистичните прогнози за световното производство на пшеница и царевица година оказват негативно влияние върху цените
БАБХ затвори баничарница във Враца
Забраниха продажбата на 186 тона сирене от ферма във Франция
Доставките на палмово масо се сринаха за сметка на соевото
Вносът на раститетлни масла в ЕС намаля рязко в началото на сезона
Свързани материали
Виж
Анализ на WWF
Хората причиняват над 90% от горските пожари, годишните щети надхвърлят 100 млн. лв.
Контрол
И екоминистерството засилва контрола срещу паленето на стърнища
Следват санкции за нарушителите
При пожари в нивите сигнализирайте с имейл във фонд „Земеделие”
Предупреждение
Опожарените преди 1 март 2020 г. стърнища влизат в черен списък на фонд „Земеделие“
Парламентарен контрол
Танева: Годината е с рекорд в санкциите за палене на стърнищата
Въпреки предупрежденията
Над 1500 декара земеделска земя са изпепелени от подпалени стърнища само за ден
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини