Начало » Пазари » Маслодайни култури

С близо 10 на сто ще спадне добивът от рапица в ЕС през 2018 г.

Синор.БГ / 17.07.2018 г.
С близо 10 на сто ще спадне добивът от рапица в ЕС през 2018 г.

Снимка на FAS USDA

Актуализираната прогноза на Службата за външните пазари към Министерството на земеделието на САЩ (FAS USDA) предвижда по-голям отколкото се очакваше преди спад в производството на рапично семе в света и най-вече в Евросъюза през новата маркетингова 2018/19 г., в сравнение с предходния сезон. Прогнозата за глобалното производство от маслодайната култура е сведена до 72,4 млн.т, в сравнение с 75,1 млн.т, очаквани в средата на юни и 74,8 млн.т реколтирани през 2017/18 г.  Най-голямо намаление на производството се очертава в ЕС -  с 2 млн.т (с около 10 на сто), до 20,2 млн.т. Негативната корекция е вследствие на неблагоприятните  агрометеорологични условия в основните страни производителки на маслодайната култура и преди всичко Германия и Франция. Агроспециалистите отново акцентират върху силната суша в северните и източните райони на Германия, където всъщност е концентрирано производството на рапица. Щетите от сухото време са налице и в Обединеното кралство, Дания и страните от Балтийския регион. Според най-новите данни, най-неблагоприятно е положението във Франция (с 900 хил. тона !).

Необичайно горещото и сухо време през май доведе до прекъсване на нормалното развитие на цъфтежа, а на по-късен стадий, в дъждовния период новата реколта беше масово атакувана от рапична стъблена бълха, което нагледно демонстрира  със снимки, направен през юни от специален  проучвателен екип на FAS. Ларвите се носят в стъблото на рапичното растение и ядат целулозата. Това отслабва растението и прекъсва поемането на основни хранителни вещества.

Забраната на ЕС върху  използването на неоникотиноидите и други химикали са  поставили европейските фермери в много неравностойно положение спрямо  армията от вредители. Производителите на маслодайната култура  се оплакват, че срещат  големи трудности при отглеждането  и мнозина от тях са настроени крайно  скептично относно бъдещето развитие на производството.

С близо 10 на сто ще спадне добивът от рапица в ЕС през 2018 г.
35590
 

Последни материали
Виж
Ето защо браншът иска среща с премиера
Втора година Консултативният съвет по зърно не заседава – неясно защо
Заради срещи със симпатизанти
И Комисията по земеделие отмени заседанието си за днес
Земеделието е трагично
Красимир Кумчев: Едни и същи лица крепят Тахов, Танева, Порожанов
ДФЗ отговаря на Синор.бг
Сключени са над 2 200 договора за млади, нови и малки фермери
Отчет ДФЗ
Над 45,6 милиона лева са осигурени за лозари, винари и пчелари през 2025 година
В Германия има повече от 500 различни социални помощи
Свързани материали
Виж
Вследствие на въведеното мито от 10 на сто върху износа на рапица
Украйна счупи рекорда си по месечен износ на рапично масло
Земеделците ще заложат на бутикови култури
Людмил Работов: Ще намалим площите с рапица, ако въобще имаме шанс да я засеем
Сухото време и ниските цени заради митото върху износа спъват кампанията
В Украйна засяха само 33 на сто от площите с есенна рапица в оптималния срок
При рапицата обаче корекцията е в посока на повишение
Свиват оценката за реколтата от слънчоглед в ЕС заради България и Румъния
Цените на растителните масла се стабилизират преди новата реколта 2025/26
Мярката важи за търговците, но не и за фермерите и кооперативите
Митото върху износа на рапица и соя от Украйна влиза в сила на 1 октомври
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини