Подписаното на 24 март търговско споразумение между Европейския съюз и Австралия за трети път тази година разтревожи европейските фермери. Преди това през януари 2026 г. председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен положи подписа си под спогодбата с Меркосур (17 януари) и с Индия (27 януари). Дотук е известно, че от 1 май ще се задейства временното споразумение с Меркосур, докато другите два обширни документа ще влязат в сила в следващите години, тъй като трябва да преминат през одобрението на Съвета на ЕС и Европейския парламент.
Преглед на търговията между ЕС и Австралия за 2025 г., показва, че селскостопанският износ на Австралия към Стария континент представлява 15,3% от общия, пише Евронюз. Най-малкият континент доставя на ЕС предимно маслодайни семена, от които с най-голям обем са рапицата и плодове – цитруси, грозде, бадеми.
През 2025 г. ЕС е изнесъл стоки за Австралия на стойност 36,9 милиарда евро, докато вносът е възлизал на 10,2 милиарда евро.
Най-големият износ на ЕС за Австралия са лекарствени и фармацевтични продукти, съставляващи 13,1%, следвани от пътни превозни средства с 11,1% и промишлени машини с 9,5%.А във вноса от Австралия с най-голям дял са въглищата, коксът и брикетите, които представляват 29%. След маслодайните семена и плодове се нарежда златото, което представлява 7,2% от стойността на вноса в ЕС.
Според Европейската комисия се очаква търговията между ЕС и Австралия да нарасне с до 33% през следващото десетилетие.
Някои ключови сектори за ЕС, които ще увеличат износа си към Австралия, вероятно ще са млечните продукти (очаква се увеличение с до 48%), моторните превозни средства (52%) и химикалите (20%).




