Само седмица след идеалистичните прогнози на земеделския министър за богата реколта от 6 милиона тона пшеница земеделците са изправени пред ново бедствие, което със сигурност ще нанесе сериозни щети при жътвата. След проливните дъждове от последните две денонощия много региони в Южна България останаха под вода, а тази нощ в Садово и Съединение са водили дълга битка, за да спасят къщи и ниви от наводнения, съобщиха от общините.
Днес по обяд кметовете ще обявят пораженията за земеделските имоти, които са залети от вълната между Катуница и пътищата към Свиленград и Пловдив.
Тежко е положението и в останалите региони от страната. Нестабилното време прекъсна жътвата в цялата страна и от една седмица машините не могат да влязат в полетата, съобщи за Синор.БГ Мариела Йорданова от Националната асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), чиито полета са в Разградско.
На този етап дъждовете в Северна България са по-слаби и напоителни, но там градушките паднаха преди няколко седмици, когато стопаните отчетоха значителни поражения. „Добивите от пшеница тази година са доста под миналогодишните, като хората прибират близо една трета по-малко зърно от лятото на 2017 г.“, обясни още Йорданова.
В централните райони на Северна България от декар прибират по 600 килограма пшеница, при 700-800 кг през миналата година. В Добруджа ситуацията е още по-зле заради пролетното засушаване, обясниха хора от региона. „При сегашната ситуация всички ние ще бъдем щастливи, ако тази година занулим, тъй като се очертават сериозни загуби за сектора“, заключи още Мариела Йорданова.
Падналите дъждове ще бъдат благоприятни единствено за пролетните култури. На този етап добивите от ечемик също дават надежди на стопаните. Проблемът е, че през последните години площите с тази есенна култура спаднаха значително.
Иначе резултатите от жътвата на ечемик са много добри. Добивите от декар са между 650 и 670 килограма, почти колкото и прибраните количества от пшеница. При нормални обстоятелства ечемикът е по-слабо добивна култура от хлебното зърно.
Стопаните очакват до месец да продадат реколтата от ечемик, тъй като цените това лято са изключително добри за стопаните.
В началото на жътвата офертите достигнаха 300 лева за тон, но впоследствие паднаха леко и сега се търгуват като хлебното зърно между 270 и 290 лв. за тон.