Начало » Важно за фермера » Пчеларство

Рекорден износ на мед от Украйна

Статистика
Синор.БГ / 18.06.2018 г.
Рекорден износ на мед от Украйна

sinor

През 2017 г. износът на пчелен мед от Украйна се е увеличил с 37,5 процента, достигайки рекордните 133,7 млн. долара в стойностно изражение. Тази оптимистична новина оповести тези дни чрез Twitter търговският представител на Украйна и заместник-министър на икономическото развитие и търговията Наталия Миколская. Съгласно изнесените от нея данни най-големите потребители на украински мед са държавите-членки на Европейския съюз, следвани от САЩ, Турция, Канада и Израел

Организацията по прехрана и земеделие към ООН  (ФАО) информира, че през 2017 г. Украйна успешно се нареди в експорта на този продукт.

"Обемът на световната търговия с пчелен мед за последните пет години са се увеличили с 18% и през 2017 г. достигна 690,3 хил. тона на обща стойност 2,37 милиарда долара.  Китай  е неоспорван лидер сред износителите на сладката стока с дял от глобалия износ, възлизащ на 19% . На доста голямо разстояние от лидера виждаме Аржентина и Украйна, с почти равни дялове от около 10 на сто в доставките за световния пазар. 

При това положение  през 2017 г. върху тази лидерска  тройка пада 40% от обема на глобалния експорт," споделя във Facebook националният консултант на ФАО Анна Бурка. Експертът коментира, че почти целият украински износ на пчелен мед е под формата  на „непакетиран продукт”(in bulk), каквито впрочем са и повечето доставките  от Китай, Виетнам, Аржентина, Индия .

Около половината от общото количество  пчелен мед, предлаган на световния пазар, се внася в страните от Европейския съюз. Сред най-големите вносители са Германия (12%), Великобритания (6%), Франция (6%). Вторият по големина купувач на мед е САЩ - 30% от глобалния импорт.

Рекорден износ на мед от Украйна
33171
 

Последни материали
Виж
При значително увеличение на вноса и слаб спад в производството
Тенденцията на ръст в потреблението на месо в Германия продължава
При също толкова нападения от защитения вид за януари и февруари общо
Мечките в Смолянско се досъбудиха, регистрирани са 10 щети през март
Според проучване на института за социални изследвания към КНСБ
Великденската трапеза у нас тази година излиза с около 11 на сто по-скъпо
Честито Воскресение Христово
Бог обича земеделците, поверил им е земята
Великден – традиции и обичаи
Честито Възкресение Христово!
В частни сделки и на търгове са договорени значителни количества
Южна Корея използва спада на цените за покупки на пшеница и царевица
Свързани материали
Виж
Заради новости в нормативите
450 служители в земеделието бяха обучени в био и агро-еко интервенциите
Министърът на финансите
Част от цената на горивата за агросектора може да бъде покрита от бюджета
Мнението на бранша
Пчеларите фалират най-вече поради безконтролния внос на евтин мед
Публикуван е каталогът на изложителите за БАТА АГРО 2026
Сумата може да се увеличи с 200%
Българското земеделие получава от ЕС заради бедствия 7,4 млн. евро
Който спре да произвежда, няма да се върне
Браншовици на среща с Андрей Гюров: Без спешна помощ секторът ще се срине
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2026
RSS новини