Начало » Новини » Света
15.06.2018 г.

ЕС остава водеща в световната търговия със селскостопански стоки

Статистика
ЕС остава водеща в световната търговия със селскостопански стоки

sinor

При стойност на търговията с хранителни продукти в размер на 255 млрд. евро през 2017 г. Европейският съюз потвърждава още една година позицията си на най-голям световен износител и вносител на селскостопански хранителни продукти, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

Износът на селскостопански и хранителни продукти в ЕС достигна 138 млрд. евро през 2017 г., което представлява годишно увеличение от 5,1%. С внос в размер на 117 милиарда евро ЕС има нетен търговски излишък от 21 милиарда евро в търговията си със селскостопански и хранителни продукти, сочи годишният доклад за търговията със селскостопански и хранителни продукти за 2017 г.

Цялата продукция на селскостопанския сектор на ЕС се оценява на 427 млрд. евро през 2017 г. Хранителната верига представлява 7,5% от заетостта и 3,7% от общата добавена стойност в ЕС. Делът на износа във веригата на добавената стойност на продукцията непрекъснато се увеличава и като такъв износът е двигател за работни места и растеж за европейския сектор на хранително-вкусовата промишленост.

По този повод Филип Хоуган, комисар по земеделието и развитието на селските райони, обяви, че "успехът на търговията със селскостопански продукти е ясно свързан с реформите на ОСП, които позволяват на производителите от ЕС да бъдат конкурентоспособни на международните пазари“. Еврокомисарят припомни, че амбициозна цел, подкрепена с успешните търговски преговори с Канада, Япония и Мексико, помага на фермерите и производителите на храни от ЕС да се възползват пълноценно от възможностите на международните пазари, като същевременно признават необходимостта от предоставяне на достатъчно предпазни мерки за по-чувствителни сектори.

Износът на ЕС към всички пет основни партньори е увеличен. Става въпрос за Съединените щати, Китай, Швейцария, Русия и Япония.

Комисията постигна напредък и по отношение на многобройните двустранни търговски преговори, като по този начин по-нататък отвори нови пазари за селскостопански хранителни продукти в ЕС. През септември 2017 г. беше приложено условно всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) с Канада. ЕС и Япония постигнаха споразумение, което понастоящем е в процес на ратификация, относно споразумение за икономическо партньорство през декември 2017 г. с много ползи за европейския селскостопански хранителен сектор. Принципно споразумение с Мексико относно модернизирането на настоящото търговско споразумение беше постигнато и през април 2018 г.

Комисията също така помага на износителите от ЕС да идентифицират възможностите за износ и да осигурят бизнес сделки чрез дейности за популяризиране и бизнес мисии на високо равнище, водени от комисар Хоган. През 2017 г. и до този момент през 2018 г. комисарят Хоган пътува заедно с производители от ЕС в Канада, Саудитска Арабия, Иран и Китай.

ЕС изнася широк спектър от продукти от всички части на веригата на стойността - от стоки и други първични продукти, преработени селскостопански продукти (като сирене и вино), до преработени хранителни продукти, което демонстрира гъвкавостта на сектора. Основните продукти на ЕС, водещи износа, са вино и спиртни напитки, храните за кърмачета, хранителни продукти, шоколад и свинско месо.

Що се отнася до вноса, през последните години ЕС успя да разнообразява снабдяването си, като делът на двете основни страни на произход (Бразилия и САЩ) намалява в полза на други доставчици. Всъщност ЕС произвежда три основни вида продукти от страни извън ЕС: продукти, които не се произвеждат (или само в малка степен) в самия ЕС поради естествени условия (като тропически плодове, кафе и т.н.) продукти, които се използват най-вече за храна за животни и продукти, които се използват като съставка за по-нататъшна преработка.

Пълният доклад включва и общ преглед на търговските резултати на ключовите партньори на ЕС (САЩ, Китай, Бразилия, Япония, Русия) и техните търговски потоци с ЕС, както и глава относно търговията и сътрудничеството с най-слабо развитите страни слабо развитите страни).

ЕС остава водеща в световната търговия със селскостопански стоки
26697
 

Последни материали
Виж
Служебен кабинет
Украинската помощ ще бъде преведена на 52 хиляди земеделци до 15 май
Какви цели си поставя новият министър на земеделието и храните
Документи се подават до 29 април
Нов конкурс за старши експерти във фонд „Земеделие“
Особености, които трябва да знаете
При богата на калций почва понякога се раждат бедни на този елемент плодове
Томбола с награди при покупка
Започна Великденски Кооперативен Базар в София
Нормативни промени
Новите ставки за биопроизводство през 2024 г., които ще се обсъждат до 20 май
Свързани материали
Виж
През първото тримесечие на годишна база
Износът на пчелен мед от Украйна скочи почти двойно при ръст на приходите под 40 на сто
През първото тримесечие на годишна база
Приходите от износа на плодове и ядки от Украйна скочиха с близо 50 на сто
Агростатистика
Вече са засети над 5 милиона декара с пролетни култури
Чиновници изкарвали над 160 000 долара месечно за издаване на сертификати
В Украйна разкриха схема за изнудване на износители на зърно
През първата половина от селскостопанския сезон
Износът на захар от Украйна скочи с 64 на сто
В количествено изражение през март на годишна база
Износът на пшеница и ечемик от Украйна скочи рязко за сметка на царевицата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини