При стойност на търговията с хранителни продукти в размер на 255 млрд. евро през 2017 г. Европейският съюз потвърждава още една година позицията си на най-голям световен износител и вносител на селскостопански хранителни продукти, съобщиха от пресцентъра на ЕК.
Износът на селскостопански и хранителни продукти в ЕС достигна 138 млрд. евро през 2017 г., което представлява годишно увеличение от 5,1%. С внос в размер на 117 милиарда евро ЕС има нетен търговски излишък от 21 милиарда евро в търговията си със селскостопански и хранителни продукти, сочи годишният доклад за търговията със селскостопански и хранителни продукти за 2017 г.
Цялата продукция на селскостопанския сектор на ЕС се оценява на 427 млрд. евро през 2017 г. Хранителната верига представлява 7,5% от заетостта и 3,7% от общата добавена стойност в ЕС. Делът на износа във веригата на добавената стойност на продукцията непрекъснато се увеличава и като такъв износът е двигател за работни места и растеж за европейския сектор на хранително-вкусовата промишленост.
По този повод Филип Хоуган, комисар по земеделието и развитието на селските райони, обяви, че "успехът на търговията със селскостопански продукти е ясно свързан с реформите на ОСП, които позволяват на производителите от ЕС да бъдат конкурентоспособни на международните пазари“. Еврокомисарят припомни, че амбициозна цел, подкрепена с успешните търговски преговори с Канада, Япония и Мексико, помага на фермерите и производителите на храни от ЕС да се възползват пълноценно от възможностите на международните пазари, като същевременно признават необходимостта от предоставяне на достатъчно предпазни мерки за по-чувствителни сектори.
Износът на ЕС към всички пет основни партньори е увеличен. Става въпрос за Съединените щати, Китай, Швейцария, Русия и Япония.
Комисията постигна напредък и по отношение на многобройните двустранни търговски преговори, като по този начин по-нататък отвори нови пазари за селскостопански хранителни продукти в ЕС. През септември 2017 г. беше приложено условно всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) с Канада. ЕС и Япония постигнаха споразумение, което понастоящем е в процес на ратификация, относно споразумение за икономическо партньорство през декември 2017 г. с много ползи за европейския селскостопански хранителен сектор. Принципно споразумение с Мексико относно модернизирането на настоящото търговско споразумение беше постигнато и през април 2018 г.
Комисията също така помага на износителите от ЕС да идентифицират възможностите за износ и да осигурят бизнес сделки чрез дейности за популяризиране и бизнес мисии на високо равнище, водени от комисар Хоган. През 2017 г. и до този момент през 2018 г. комисарят Хоган пътува заедно с производители от ЕС в Канада, Саудитска Арабия, Иран и Китай.
ЕС изнася широк спектър от продукти от всички части на веригата на стойността - от стоки и други първични продукти, преработени селскостопански продукти (като сирене и вино), до преработени хранителни продукти, което демонстрира гъвкавостта на сектора. Основните продукти на ЕС, водещи износа, са вино и спиртни напитки, храните за кърмачета, хранителни продукти, шоколад и свинско месо.
Що се отнася до вноса, през последните години ЕС успя да разнообразява снабдяването си, като делът на двете основни страни на произход (Бразилия и САЩ) намалява в полза на други доставчици. Всъщност ЕС произвежда три основни вида продукти от страни извън ЕС: продукти, които не се произвеждат (или само в малка степен) в самия ЕС поради естествени условия (като тропически плодове, кафе и т.н.) продукти, които се използват най-вече за храна за животни и продукти, които се използват като съставка за по-нататъшна преработка.
Пълният доклад включва и общ преглед на търговските резултати на ключовите партньори на ЕС (САЩ, Китай, Бразилия, Япония, Русия) и техните търговски потоци с ЕС, както и глава относно търговията и сътрудничеството с най-слабо развитите страни слабо развитите страни).