Начало » Новини » Света
15.06.2018 г.

ЕС остава водеща в световната търговия със селскостопански стоки

Статистика
ЕС остава водеща в световната търговия със селскостопански стоки

sinor

При стойност на търговията с хранителни продукти в размер на 255 млрд. евро през 2017 г. Европейският съюз потвърждава още една година позицията си на най-голям световен износител и вносител на селскостопански хранителни продукти, съобщиха от пресцентъра на ЕК.

Износът на селскостопански и хранителни продукти в ЕС достигна 138 млрд. евро през 2017 г., което представлява годишно увеличение от 5,1%. С внос в размер на 117 милиарда евро ЕС има нетен търговски излишък от 21 милиарда евро в търговията си със селскостопански и хранителни продукти, сочи годишният доклад за търговията със селскостопански и хранителни продукти за 2017 г.

Цялата продукция на селскостопанския сектор на ЕС се оценява на 427 млрд. евро през 2017 г. Хранителната верига представлява 7,5% от заетостта и 3,7% от общата добавена стойност в ЕС. Делът на износа във веригата на добавената стойност на продукцията непрекъснато се увеличава и като такъв износът е двигател за работни места и растеж за европейския сектор на хранително-вкусовата промишленост.

По този повод Филип Хоуган, комисар по земеделието и развитието на селските райони, обяви, че "успехът на търговията със селскостопански продукти е ясно свързан с реформите на ОСП, които позволяват на производителите от ЕС да бъдат конкурентоспособни на международните пазари“. Еврокомисарят припомни, че амбициозна цел, подкрепена с успешните търговски преговори с Канада, Япония и Мексико, помага на фермерите и производителите на храни от ЕС да се възползват пълноценно от възможностите на международните пазари, като същевременно признават необходимостта от предоставяне на достатъчно предпазни мерки за по-чувствителни сектори.

Износът на ЕС към всички пет основни партньори е увеличен. Става въпрос за Съединените щати, Китай, Швейцария, Русия и Япония.

Комисията постигна напредък и по отношение на многобройните двустранни търговски преговори, като по този начин по-нататък отвори нови пазари за селскостопански хранителни продукти в ЕС. През септември 2017 г. беше приложено условно всеобхватното икономическо и търговско споразумение (CETA) с Канада. ЕС и Япония постигнаха споразумение, което понастоящем е в процес на ратификация, относно споразумение за икономическо партньорство през декември 2017 г. с много ползи за европейския селскостопански хранителен сектор. Принципно споразумение с Мексико относно модернизирането на настоящото търговско споразумение беше постигнато и през април 2018 г.

Комисията също така помага на износителите от ЕС да идентифицират възможностите за износ и да осигурят бизнес сделки чрез дейности за популяризиране и бизнес мисии на високо равнище, водени от комисар Хоган. През 2017 г. и до този момент през 2018 г. комисарят Хоган пътува заедно с производители от ЕС в Канада, Саудитска Арабия, Иран и Китай.

ЕС изнася широк спектър от продукти от всички части на веригата на стойността - от стоки и други първични продукти, преработени селскостопански продукти (като сирене и вино), до преработени хранителни продукти, което демонстрира гъвкавостта на сектора. Основните продукти на ЕС, водещи износа, са вино и спиртни напитки, храните за кърмачета, хранителни продукти, шоколад и свинско месо.

Що се отнася до вноса, през последните години ЕС успя да разнообразява снабдяването си, като делът на двете основни страни на произход (Бразилия и САЩ) намалява в полза на други доставчици. Всъщност ЕС произвежда три основни вида продукти от страни извън ЕС: продукти, които не се произвеждат (или само в малка степен) в самия ЕС поради естествени условия (като тропически плодове, кафе и т.н.) продукти, които се използват най-вече за храна за животни и продукти, които се използват като съставка за по-нататъшна преработка.

Пълният доклад включва и общ преглед на търговските резултати на ключовите партньори на ЕС (САЩ, Китай, Бразилия, Япония, Русия) и техните търговски потоци с ЕС, както и глава относно търговията и сътрудничеството с най-слабо развитите страни слабо развитите страни).

ЕС остава водеща в световната търговия със селскостопански стоки
27096
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
В стремежа си да догони водачите на пазара Сърбия и Полша
Украйна поставя нови рекорди в износа на замразени малини
Доставките на зърнени и бобови култури за чужбина нарастват с близо 50 на сто
Украйна вече изнесе над половината от съгласуваните количества пшеница
Износа на мазнини, масла и восъци от животински и растителен произход спадна рязко
Намалява износа на всякакъв вид стоки от България
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Инициативата на Турция за възобновяване на зърнената сделка се проучва активно от Русия
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини