Днес Европейската комисия предложи проекторегламент за стимулиране и улесняване на повторното използване на водата от пречиствателните станции за напояване в селското стопанство. Новите правила ще помогнат на земеделските стопани да използват по най-добрия начин недървесни отпадъчни води, облекчавайки недостига на вода, като същевременно защитават околната среда и потребителите, съобщиха от европейския пресцентър на Главна дирекция „Агри“.
Какво предлага Комисията?
Ще бъдат поставени минимални изисквания за повторна употреба на отпадните води от пречиствателните станции за градски отпадъчни води, обхващащи микробиологични елементи (например нивата на бактериите от ешерихия коли, E. coli), като ще има и изисквания за мониторинг за рутинен и валидиращ мониторинг.
Определянето на минимални изисквания ще гарантира, че регенерираната вода, произведена в съответствие с новите правила, ще бъде безопасна за напояване.
Ще се обърне особено внимание върху управлението на риска, за да не се допуснат допълнителни опасности при повторното използване на водата. Целта е тя да бъде напълно безопасна.
Повишена прозрачност. Обществеността ще има достъп до информация онлайн за допустимите практики, които държавите членки на ЕС ще въведат при повторната употреба на водата.
Повторното използване на водата в ЕС днес е далеч под потенциала му, въпреки факта, че въздействието върху околната среда и необходимата енергия за извличане и транспортиране на сладководни води са много по-високи. Освен това една трета от земята на ЕС страда от воден стрес през цялата година и недостигът на вода остава важен проблем за много държави-членки на ЕС.
Все по-непредсказуеми климатични модели, включително тежки суши, също могат да имат отрицателни последици както за количеството, така и за качеството на сладководните ресурси. Новите правила имат за цел да осигурят най-доброто използване на пречистената вода от пречиствателните станции за градски отпадъчни води, осигурявайки надеждно алтернативно водоснабдяване. Чрез ненужните отпадъчни води, новите правила ще допринесат и за спестяване на икономическите и екологичните разходи, свързани с установяването на нови водоизточници.
Регламентът, предложен от Комисията, има за цел да облекчи недостига на вода в целия ЕС, в контекста на адаптирането към изменението на климата. Тя ще гарантира, че пречистените отпадъчни води, предназначени за селскостопанско напояване, ще бъдат безопасни, ще защитят гражданите и околната среда.
Предложението е част от работната програма на Комисията за 2018 г. вследствие на Плана за действие за циркулярната икономика и допълва съществуващата правна рамка на ЕС за водите и храните.
Той допълва текущата модернизация на европейската икономика, Общата селскостопанска политика и амбициите за промяна на климата и допринася за постигането на целите на ООН за устойчиво развитие в ЕС (по-специално цел 6 за водата и хигиената), както и за прехода към циркулярна икономика, която е важна цел на Комисията
Комисарят за околната среда, морското дело и рибарството Кармену Вела определи това предложение като предимство, което „ще създаде само победители - нашите земеделци, които ще имат достъп до устойчиво снабдяване с вода за напояване. Нашите потребители ще знаят, че продуктите, които ядат, са безопасни, ще видим нови възможности, като най-големият победител ще бъде нашата околна среда, тъй като предложението допринася за по-доброто управление на най-ценния ни ресурс - водата", заключи еврокомисарят.