Начало » Важно за фермера » Гори и екология

Свинеферма в Априлци замърси 3 реки

С отпадъчни води през нерегламентирана връзка към река Елишка
Синор.БГ / 16.05.2018 г.
Свинеферма в Априлци замърси 3 реки

Нерегламентирано изпускане на отпадъчни води в река Елшишка от свинекомплекса на „Свиком”АД в с. Априлци е причинило замърсяване и промяна в цвета на водите на реките Елшишка, Тополница и Марица на 14 май, съобщиха от пресцентъра на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пазарджик.

Замърсяването е установено с проверката на експерти на РИОСВ-Пазарджик, Басейнова дирекция „Източнобеломорски район“ и Регионалната лаборатория към Изпълнителната агенция по околната среда (ИАОС) след сигнал в късния следобед на 14 май от тел. 112, че река Марица, в района на „Акумулаторния завод” в Пазарджик е с черно-кафяво оцветяване. Oглед на поречията на Марица, Тополница и Елшишка регистрира промяна в цвета, специфично запенване и локализира източника на замърсяването – свинекомплексът в с. Априлци чрез изтичане на отпадъчни води от нерегламентирана връзка в река Елшишка през земно-насипните лагуни на предприятието.

На отговорните лица са дадени предписания за незабавно преустановяване изтичането на отпадъчни води. За това нарушение РИОСВ-Пазарджик ще предприеме административно-наказателни мерки по Закона за опазване на околната среда.

Взети са водни проби от 3 мониторингови точки по течението на реките Елшишка, Тополница и Марица. Резултатите ще бъдат публикувани на сайта на басейновата дирекция.

Свинеферма в Априлци замърси 3 реки
17809
 

Последни материали
Виж
Агрометеорологична прогноза за периода 24-30 октомври 2025 година
Неустойчиво време и валежи продължават да бавят сеитбата на есенниците
Фирмата не знае за незаконно точене на вода
Доклад на АДФИ: Хаос и злоупотреби в Напоителни системи – Черно море
Предстоящо
Институтът по аграрна икономика отбелязва 90 години с юбилейна конференция в София
Увеличението се дължи на разширените площи и по-високите добиви
Прогнозират ръст от 15 на сто на реколтата от картофи в Полша
Тарифа на БАБХ - продължение
Десетки такси и проверки надуват цените на биохраните
Закупени ка 67 000 тона с произход от Южна Америка или ЮАР
Фуражната царевица поевтиня на търга за внос в Южна Корея
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини