Начало » Новини » Коментари
16.04.2018 г.

За пет години младите фермери трябва да вдигнат стандартния обем на стопанствата си поне с 4 хил. евро

Прием по подмярка 6,1 за стартова помощ
За пет години младите фермери трябва да вдигнат стандартния обем на стопанствата си поне с 4 хил. евро

sinor

Младите фермери, получили финансиране по подмярка 6.1 „Стартова помощ за млади земеделски стопани“ от Програмата за развитие на селските райони, са длъжни в рамките на пет години да увеличат икономическият ефект за стопанствата си най-малко с 8 хиляди лева (4 хиляди евро). Това съобщи старши експертът от Националната служба за съвети в земеделието Николай Николов пред фермери, които имат интерес от кандидатстването по подмярката.

Приемът беше отворен на 16 март и ще продължи до 14-и юни. Общият бюджет, който ще се разпредели между одобрените кандидати, е 43 027 600 лв.

Семинарът за фермерите беше организиран от Областния информационен център София-град и София-област (ОИЦ-София) съвместно с Националната служба за съвети в земеделието (НССЗ).

Старши експертът от НССЗ Николай Николов представи в подробности какви са условията за кандидатстване по мярка 6.1, като наблегна, че допустими са единствено физически лица на възраст от 18 до 40 години към датата на подаване на проектното предложение и които притежават достатъчни професионални умения и компетентности. Те могат да бъдат и еднолични търговци (ЕТ) и еднолични дружества с ограничена отговорност (ЕООД), регистрирани по Търговския закон, като собственикът на капитала на ЕООД или на ЕТ също трябва да е на възраст от 18 до 40 г. и да притежава достатъчни професионални умения и компетентности.

Всички участници могат да кандидатстват с проекти на стойност 25 000 евро, като не е необходимо съфинансиране от тяхна страна.

По време на срещата Николай Николов разясни методологията за оценка на проектите и с конкретни примери и съвети насочи присъстващите как да получат максимален брой точки при кандидатстването. Той отговори на различни въпроси, свързани с това кои култури са приоритетни по мярка 6.1, колко точки носи преминаването към биологично земеделие, какви са количествените изисквания за брой пчелни семейства, ако се кандидатства с пчели и пр. Той покани присъстващите да се възползват от услугите на Националната служба за съвети в земеделието, която оказва безвъзмездна подкрепа на кандидатите при подготовката на бизнес плана и всички необходими документи за участие по подмярка 6.1.

Силвия Ангелова, експерт „Логистика и информация“ в ОИЦ-София, показа стъпка по стъпка как става електронното кандидатстване по мярката чрез Информационната система за управление и наблюдение на Структурните инструменти на ЕС в България (ИСУН 2020) и отговори на различни въпроси, свързани с електронния подпис на кандидата. 

Експертите от ОИЦ-София са на разположение на всички, които се интересуват от мерките по Програма за развитие на селските райони, както и от всякакви въпроси, свързани с оперативните програми, финансирани от  Европейските структурни и инвестиционни фондове. ОИЦ-София се намира на бул. „Витоша“ 99 и работи всеки делничен ден от 9 до 17:30 часа.

ОИЦ-София (Договор №BG05SFOP001-4.001-0020-C01, изпълняван от Столична община) е част от мрежата от 28 информационни центъра, функциониращи с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Добро управление“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейския социален фонд.

За пет години младите фермери трябва да вдигнат стандартния обем на стопанствата си поне с 4 хил. евро
18806
 

Последни материали
Виж
Старите сортове
Въпроси към МЗХ къде е националната генна банка на България
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Свързани материали
Виж
Прием по подмярка 4.1 „Инвестиции в земеделски стопанства“
Липсва наплив на проекти за икономисване на вода в агросектора
Минималните разходи за проект са 29 337 лв., а максималните - 880 110 лв.
Удължава се приемът на проекти за напояване по подмярка 4.1
Важно за земеделците!
Всички площи със съществуващи напоителни инсталации ще бъдат финансирани по подмярка 4.1
ПРСР 2014-2020 г.
От днес до 11 октомври приемат проекти за ВЕИ - с бюджет от 52,8 млн. лв.
Удължен е срокът за изпълнение на одобрени проекти за иновации по подмярка 16.1
ДФЗ
Две седмици преди Коледа са платени 35,5 млн. лева по ПРСР
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини