Какво е необходимо да направим, за да може малините в градината или двора да се чувстват добре и да ни радват с богати реколти? На първо място – да разберем какво обичат тези растения и да се опитаме да им го осигурим.
Малините обичат слънчевите участъци, леката и плодородна почва с високо съдържание на органични вещества, редовното поливане и задължителното мулчиране с растителни материали. Затова при засаждането им е необходимо:
1. Да изберем слънчево място
2. Да садим малините в предварително подготвена почва. За целта в дупката или траншеята трябва да добавим органични вещества (прегорял или пряен говежди тор, както и друг пресят прегорял тор без птичи). Необходимо е да добавим и 2 супени лъжици суперфосфат във всяка дупка.
3. Да се убедим, че издънките са качествени. За това е необходимо да вземем лозарски ножици и да подрежем леко корените. На мястото на отрязването трябва да се покаже бял цвят.
4. Преди засаждането с цел подсилване на кореновата система и подобряване на имунитета на растенията корените на малината трябва да се накиснат з 15 до 30 минути в 0,5-процентов разтвор на комплексен (комбиниран) минерален тор (5 грама тор на литър вода). Съотношението на елементите в него трябва да бъде: 3-5% азот, 25-30% фосфор, 18-20% калий плюс микроелементи. В разтвора трябва да се добавят (според инструкцията на етикета) стимулатор за образуване на корени, фунгицид за унищожаване на причинителите на гъбични болести и препарат срещу почвени вредители.
5. След засаждането дупките се мулчират с произволен растителен материал.
Засадените през пролетта ремонтантни малини ще пораснат до 1,2-1,5 метра и ще дадат добра реколта, а сортовете, които дават плод само през лятото, ще родят през следващата година.
При ремонтантните малини, които не образуват странични издънки, прищипването на върха може да увеличи добива 2 пъти. При останалите, които образуват издънки, прищипването на върха на основния филиз увеличава броя на страничните издънки, които също могат да бъдат прищипнати, когато достигнат между 15 и 25 сантиметра дължина. Тогава храстът израства силен с голяма коренова система, а добивът се повишава двойно и може да достигне 6-8 килограма от едно растение.
За да бъдат големи малините, не трябва да се забравя подхранването на издънките в началото на растежа: през пролетта с азотни торове, а в периода на плододаване – с фосфорно-калиеви. Няма да са излишни и пръсканията с комплексни минерални торове с добавени микроелементи.