Начало » Важно за фермера » Животновъдство
12.03.2018 г.

За 10 години отглежданите овце са намалели с половин милион

Статистика
За 10 години отглежданите овце са намалели с половин милион

sinor

Колкото повече се отдалечаваме от началото на прехода, толкова аграрната статистиката дава все по-ограничена информация за състоянието на най-уязвимия подсектор от селското стопанство, какъвто е животновъдството. Докато преди десет години освен броя на отглежданите животни в информационните бюлетини бяха включвани и данни за размера и числеността на стопанствата, то днес данните са повече от оскъдни. Не, че българинът не си знае каква част от неговите съселяни зарязаха родния бизнес и тръгнаха да търсят препитание зад граница. Но е редно държавата да знае с какъв ресурс разполага, защото ще й се налага да прави някакви политики в агросектора.

И все пак, да погледнем последните данни от 2017 година, изнесени от агроведомството в края на миналата седмица, които сравняват числеността във всички подсектори от животновъдството през миналата спрямо предходната 2016 г.

Макар и с единични проценти, статистиката показва намаление в поголовието при почти всички животни – като се започне от биволите и млечните крави и се стигне до овцете и свинете. Изключение правят само козите, чийто брой през миналата година е нараснал до 256,5 хиляди, при 237,5 хил. през 2016 г. Преди десет години обаче отглежданите от българите кози са били 730,3 хиляди, което показва, че с изчезването на дребните стопанства е отпаднало и това препитание в селата.

Ако погледнем общата картина за развитието на животновъдството през последните 10 години, когато с присъединяването на страната в ЕС започна подпомагането и на неинтензивните подсектори като животновъдство и зеленчукопроизводство, ще видим, че отливът от тях продължава.

Сривът в производството е тотален и обхваща всички стада, като най-засегнати са овцевъдите. За последните 10 години броят на отглежданите овце е намалял с близо половин милион броя, като от 1,784 милиона през 2008 г. през миналата година те са били едва 1,316 млн. Само да припомня, че през 2008 г. сравнявахме числата с тези от времето преди 1989 г., когато годишно в страната се отглеждаха между 6 и 7 млн. овце.

Сериозно намаление се отчита и при млечните крави въпреки финансовите инжекции от Европейския съюз, които отчасти стопират отлива от това производство. Докато през 2008 г. броят име е бил 343,5 крави, то миналата година те са наброявали едва 252 хиляди, при 271 хиляди през 2016 г.

Експертите обясняват отлива с пренасочването на интереса към месодайното животновъдство, но и това не е сигурно, като се знаят проблемите с изкупуването на говеждо месо и липсата на достатъчно лицензирани кланици.

За последното десетилетие леко увеличение се наблюдава единствено при биволите, които от 9,4 хил. броя през 2008 г. през миналата година са наброявали 12,4 животни. Спрямо 2016 г. обаче статистиката отчита лек спад, тъй като тогава в страната са били отглеждани 13 хиляди биволи.

Свиневъдството също не е защитено от кризите, тъй като за десет години броят на отглежданите животни е спаднал с повече от 13%. Докато числеността им през 2008 г. е била 756.1 хиляди, то към първи ноември през 2017 г. пада до 593 хиляди прасета.

В същото време експертите от министерството отчитат, че пред миналата година  в  кланиците  са били заклани  1 065 хил.  броя  свине, което е с  3.2%  повече  спрямо  2016 г.

По отношение на броя на стопанствата и техния вид – малки, средни или големи, статистиката от 2017 г. не дава отговор, което трудно може да се обясни с призива за „прозрачност“ в дейността на държавните ведомства.

За 10 години отглежданите овце са намалели с половин милион
18975
 

Последни материали
Виж
Половината от подадените проекти са оттеглени от кандидатите
32 общински проекта за улици по подмярка 7.2 преминават на следващ етап на разглеждане
Спадът в доставките от общността за трети страни обаче гони една трета
Пети сме по износ на мека пшеница от ЕС въпреки непълните данни
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 8-14 ноември 2024 година
Недостигът на влага поставя под въпрос оцеляването на част от есенниците
Архангел Михаил е и професионалният празник на работещите в този сектор
На МЕСОМАНИЯ 2024 браншовата асоциация ще отбележи 30-годишния си юбилей
Нормативни промени
Слага се ред в загробването на домашни любимци в частни и общински имоти
Нормативни промени
Таксата, която държавните предприятия ще внасят във фонда за инвестиции в горите за 2024 и 2025 г.
Свързани материали
Виж
„Ден на българския производител“, се проведе в Сливен
Предстоящо
На 18 и 19 октомври животновъдите от страната се събират отново край Сливен
В 2440 животновъдни обекта в страната овцете и козите са клинично здрави
Проверки не установиха признаци на чума по дребните преживни животни
Информационна кампания
Фермерите търпят санкции за животни без пастир
Информационни срещи
ДФЗ отказва субсидии, ако не регистрирате площите с фуражно зърно в БАБХ
Едрия рогат добитък в Румъния се увеличава
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини