Начало » Новини » Света
08.03.2018 г.

НАЗ и земеделските общности от региона Три морета с консенсус по ОСП след 2020 г.

Според земеделските структури от всички участващи държави свиването на бюджета на ОСП след 2020 г. е немислимо
НАЗ и земеделските общности от региона Три морета с консенсус по ОСП след 2020 г.

Националната Асоциация на Зърнопроизводителите се включи в двудневни срещи, посветени на официалното съобщение на Европейската комисия относно следващата ОСП – „Бъдещето на прехраната и селскосто стопанство“.  Под домакинството на Словашката камара на земеделието и храните форумът в Братислава събра земеделски камари и организации от региона Три морета, съобщиха от пресцентъра на НАЗ.

Началото на събитието бе поставено с изказвания от страна на министъра на земеделието на Словакия Габриела Матечна, председателя на Словашката земеделска камара Милан Семанчик, ръководителя на Представителството на Европейската комисия в Словашката република Ладислав Мико и Джон Брайън от Европейския икономически и социален комитет.

Според земеделските структури от всички участващи държави свиването на бюджета на ОСП след 2020 г. е немислимо, предвид наблюдаваното изкривяване в конкурентоспособността на фермерите и неравностойната позиция на редица държави от Източна Европа. ОСП трябва да предложи еднакви условия за всички земеделски производители от ЕС, в това число: изравняване на директното подпомагане, балансиране на отпусканите държавни помощи, засилване на позициите на местното производство в търговските вериги и пр.

Ася Гочева коментира от името на НАЗ комюникето на Комисията, като засягащо редица чувствителни за земеделците теми. Според НАЗ национално съфинансиране на директните плащания е абсолютно неприемливо, тъй като би подкопало конкурентоспособността на фермерите в рамките на ЕС и особено на тези в България.  Като отговорно и разумно следва да се разглежда предложението на комисар Йотингер за попълването на бюджета след Брекзит чрез повишаване на приноса на държавите членки. Недостатъчната информация по отношение на националните стратегически планове за ОСП също поражда притеснения относно конкурентоспособността на земеделските стопани на единния европейски пазар. Подходът към околната среда следва да бъде преосмислен, така че да не води до понижаване на производството, доходите и устойчивото развитие на стопанствата в ЕС. Приведен бе и конкретен пример – в условията на недостиг на протеинови култури в ЕС, Комисията налага извънредни изисквания, оказващи негативно въздействие върху това производство. НАЗ изрази загрижеността си относно влошаването на конкурентните позиции на произведената в ЕС земеделска продукция. На единния пазар се откроява дисбаланс, вследствие на вноса на произведена в трети страни продукция, подкрепяна в често случи от търговски сделки за безмитни квоти и радваща се на множество конкурентни предимства – ниски производствени стандарти, достъп до нови биотехнологии и до определени ПРЗ, и др.

 

Конференцията завърши с подписването на официално общо изявление на земеделските камари и организации от Словакия, Чехия, Полша, Унгария, Литва, Румъния и България. Документът потвърждава и разширява препоръките от Декларацията от Братислава от  2017 г. относно бъдещата ОСП: директното подпомагане трябва да бъде насочвано към активните фермери; националното съфинансиране не е алтернатива за замяна на общия бюджетен ресурс; прилагането на тавани на директните плащания следва да бъде доброволен избор; гаранции, че изплащането на директното подпомагане  няма да бъде застрашено от процедурата на одобрение на националните стратегически планове; благоприятните за околната среда мерки следва да бъдат по-гъвкави и по-облекчени за прилагане.

С положения подпис като представител на НАЗ Светослав Русалов приветства постигнатия консенсус и взаимен компромис при изработването на документа: Общото изявление на нашите земеделски организации ни позволява да акцентираме върху проблемните моменти в комюникето на Комисията, да призовем институциите да се съобразят с гласа на фермерите от т.нар. нови държави членки при формирането на  бъдещата ОСП след 2020 г.

НАЗ и земеделските общности от региона Три морета с консенсус по ОСП след 2020 г.
8004
 

Последни материали
Виж
Полезни съвети
Трипс – големи проблеми от малък вредител
Тенденцията към спад на поголовието свива предлагането и вдига цените
Испания увеличи приходите от износа на овце и кози през миналата година
Тунис също проведе успешна процедура за внос при спад на цените
И родната хлебна пшеница е сред вероятните победители на търга в Алжир
Какви са обичаите и поверията за най-тъжния ден за християните
На Разпети петък Христос става изкупителна жертва за човешките грехове
По данни на Евростат в България поевтиняват устойчиво от януари 2024 година
Яйцата в ЕС ускориха поскъпването през март на годишна база, но не и у нас
От БАБХ твърдят, че стриктно следят за проследимостта на продуктите
Нямат основание твърденията за подвеждане на потребителите с вносното агнешко
Свързани материали
Виж
Да се запазят успешните инструменти като директни плащания и обвързана подкрепа
ОСП да остане финансово обезпечена заради завишените потребности в сектора
Предстоящо
На 28 март очаквайте първата дискусия по визията на ЕС за ОСП
Новата визия на ЕК
Два пъти в годината еврокомисарите ще следят за чиновнически пречки в прилагането на ОСП
Съвет на министри по земеделие и селски райони
Тахов: ОСП трябва да остане самостоятелна политика с два стълба и собствен бюджет
Евродепутатите ще обсъдят на 13 март визията за агросектора след 2027 г.
Той очерта и предизвикателствата пред родните фермери заради войната в Украйна
Министър Тахов представи визията на България за ОСП пред Съвета на ЕС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини