Начало » Новини » Коментари
08.02.2018 г.

Постоянно затревени са площите, които се заявяват пет и повече поредни години

Преди Кампанията за директни плащания 2018 г.
Постоянно затревени са площите, които се заявяват пет и повече поредни години

sinor

От тази година министерството на земеделието ще поддържа данни за временно затревените площи в Системата за идентификация на земеделските парцели (СИЗП), които включват терени с минимален размер над 1 декар, заявени според номенклатурата на културите в ИСАК (Идентификационната система за администрация и контрол). Това е записано в проектонаредбата за условията и реда за създаване, поддържане, достъп и ползване на Интегрираната система за администриране и контрол, минала през съгласуване с браншовите организации в края на януари 2018 г.

Според промените агроминистерството ще поддържа данни в СИЗП за временно затревените площи, които включват площи с минимален размер над 1 декар, заявени за подпомагане в парцели с код на култура от групата на обработваемите земи, представляващи временно затревени площи, съгласно номенклатурата на културите в ИСАК. Ако тези площи са заявени в парцелите до четири поредни години, се считат за обработваеми земи. Площи, заявени в парцелите пет и повече поредни години, се считат за постоянно затревени площи.

Цифровите географски и атрибутивни данни, структурирани в слоеве, се използват от Разплащателната агенция за извършване на кръстосани административни проверки на подадените през определена година на кандидатстване заявления за подпомагане. Те се използват още за улеснение на земеделските стопани при заявяване на земеделските парцели за подпомагане през годината, която следва годината на обновяване на данните.

В Системата за идентификация на земеделските парцели (СИЗП) се създават, поддържат и обновяват цифровите географски и атрибутивни данни за референтните парцели – физическите блокове, за слоя „Площи, допустими за подпомагане“, за екологично насочените площи, за слоя „Постоянно затревени площи“ и за временно затревените площи, гласи още наредбата.

В предложения проект в нормите, уреждащи съдържанието на Системата за идентификация на земеделските парцели (СИЗП), се въвежда детайлизирано изброяване на цифрови географски и атрибутивни данни, структурирани в слоеве на системата, тъй като към момента липсва такова изброяване.

С предвидените изменения се прецизират възможните случаи на възмездно и безвъзмездно предоставяне на цифровата орто-фото карта (ЦОФК) на физически и юридически лица. В проекта на акта допълнително се предвижда освен аерофото изображения от ежегодното заснемане, да се използват и сателитни изображения, до които МЗХГ има достъп и отговарят на съответните изисквания.

В предложения проект се създават текстове, с които се дефинират основните характеристики на физическия блок – граници, начин на трайно ползване и уникален идентификатор.

За граници на физическите блокове се ползват налични трайни топографски елементи като граници между земеделски и неземеделски земи и граници между различни видове неземеделски площи, вкл. гори, захрастени територии, водни обекти, канали, застроени площи, пътища (полски и с постоянна настилка), огради, елементи на ландшафта, вкл. синори, редици дървета, дерета и др.

Начинът на трайно ползване на физическия блок, в зависимост от предназначението на земята, е от земеделски или неземеделски тип съгласно приложение към наредбата. Начинът на трайно ползване на физическия блок със земеделско предназначение се определя спрямо преобладаващия над 75% от площта начин на ползване на земята в границите му.

Уникалният идентификационен номер на всеки физически блок се състои от ЕКАТТЕ на землището, в което блокът попада с по-голямата част от площта си и пореден номер на създаване в границите на землището.

С предложените изменения и по повод на констатации от одитен доклад АА/2016/022/BG, в проекта на акта се уреждат правилата за създаване, поддържане и обновяване на географска и атрибутивна информация за временно затревените площи в обработваеми земи.

В допълнителните разпоредби към наредбата се отменят остарели и неприложими норми, които се отнасят за дефиниция за постоянно затревени площи и определяне на звено от министъра на земеделието, храните и горите, което контролира и приема извършената работа по дешифриране на физическите блокове и контролира очертаването на площите, допустими за подпомагане, както и текст във връзка с функциите на ДФЗ-РА, тъй като тази материя е уредена в Закона за подпомагане на земеделските производители (ЗПЗП).

В предложения проект на акта се създава приложение „Номенклатура на начина на трайно ползване на физическите блокове“ с цел информацията от приложението да бъде публично достъпна и земеделските стопани да бъдат улеснени в разбирането си за начините на трайно ползване на физическия блок.

Министерството на земеделието, храните и горите поддържа данни от линеен и полигонов тип в СИЗП за екологично насочени площи, като от линеен тип са елементите по чл. 8, т. 1 и 5 и чл. 10 от Наредба № 3 от 2015 г. за условията и реда за прилагане на схемите за директни плащания (обн. ДВ, бр. 16 от 2015, Наредба № 3 от 2015 г.), а от полигонов тип - за елементите по чл. 8, т. 4 от Наредба № 3 от 2015 г.

Цифровите географски и атрибутивни данни за референтни парцели – физически блокове, слой "Площи, допустими за подпомагане" и екологично насочени площи се обновяват ежегодно с цел отразяване на реалното състояние и ползване на площите чрез:

1. дешифриране на актуална ЦОФК, изготвена чрез самолетно или сателитно заснемане;

2. отразяване на резултати и констатации от специализирани теренни проверки на референтни парцели по чл. 33а, ал. 2 ЗПЗП;

3. отразяване след анализ и при съществуваща техническа възможност за това на резултатите от проверките на място по чл. 37, ал. 3 от ЗПЗП, които предоставят допълнителна, различна и непротиворечива информация спрямо съществуващите към момента данни в СИЗП.

Постоянно затревени са площите, които се заявяват пет и повече поредни години
30392
 

Последни материали
Виж
Проверки
Проверка на БАБХ опровергава сигнал за вредни шоколади на пазара
Пукнатини в кората на дърветата – причини и мерки
Сдружаване
БФС учреди Северозападен аграрен съюз във Враца
Леща по индийски
Слънчогледът ще поскъпва в Украйна
Сривът в агросектора през 2024 г. надхвърля 1,1 милиарда лева
Свързани материали
Виж
Заповедта на министъра е обявена на 22 март
Двата списъка с включените и изключени парцели от постоянно затревените площи за 2023 г.
Заповед на министъра на земеделието
Одобрен е окончателният слой постоянно затревени площи, жалби се приемат до 16 март
Последните промени в Закона за подпомагане на земеделските производители са обнародвани в Държавен вестник
Ливадите ще се преобразуват в ниви при одобрен проект по селската програма
Важно за фермера
Системата на агроминистерството ще включва три вида регистрации
Нормативни промени
Агроминистерството обяви последни промени по слоя с постоянно затревените площи
Инструкции
От днес тече едномесечният срок за възражения по слоя за постоянно затревени площи
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини