Начало » Новини » Страната
05.02.2015 г.

Агроминистерството обяви последни промени по слоя с постоянно затревените площи

Нормативни промени

Farmer.bg

Всички заявени до момента ливади и пасища се забранява да бъдат изоравани, в противен случай земеделските производители губят субсидиите си за тях. Това съобщи председателят на Асоциацията на агроекологичните земеделски произвоизводители Павел Драгнев на семинар за особеностите в подпомагането през новия програмен период. От своя страна и министерството на земеделието обяви последните промени в наредбата за създаване, поддържане, достъп и ползване на Интегрираната система за администриране и контрол, според която се създава нов слой „постоянно затревени площи“. В този слой ще бъдат включени съществуващите към момента на създаването му затревени площи с минимален размер от един декар (0,1 хектара). Този слой беше регламентиран още в края на миналата година, но сега има козметични промени, поясниха експерти.

Отличителното тези площи е, че фигурират в Картата на възстановена собственост и са предназначени за трайно ползване като пасища, мери, ливади или друг вид постоянно затревените площи.

Втората особеност е, че тези площи попадат във физически блокове, включващи постоянно затревени площи, в които поне през една от последните 5 години е имало заявени затревени площи.

Специализираният слой "постоянно затревени пасища" включва съществуващите постоянно затревените площи, които са екологично чувствителни, в зоните, обхванати от Директива 92/43/ЕИО на Съвета от 21 май 1992 г. за опазване на естествените местообитания и на дивата флора и фауна (OB L 206, 22.7.1992 г.) или Директива 2009/147/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 30 ноември 2009 г. за опазването на дивите птици (OB L 20, 26.1.2010 г.), е записано в наредбата.

Въпреки че слоят с постоянно затревени площи не може да се разорава, в параграф 16 от наредбата се включват промени, които представят изключения от това правило.

Според чл. 16ж. Специализираният слой "Постоянно затревени площи" се обновява ежегодно до 1 март чрез включване или изключване на площи, въз основа на заповеди на министъра на земеделието и храните. След приключване на обновяването министерството предоставя актуализирания специализиран слой "Постоянно затревени площи" на фонд „Земеделие“- РА за извършване на административни проверки на подадените заявления за подпомагане.

В параграф 17 член 16з се изменя така:

„(1) Земеделски стопанин, който иска да преобразува или разорава собствени постоянно затревени площи, включени в слой "Постоянно затревени площи", подава в срок от 1 октомври до 31 януари заявление до министъра на земеделието и храните. В заявлението се посочват причините за искането, постоянно затревените площи, за които се иска преобразуване или разораване, и площите в стопанството, които ще бъдат преобразувани в постоянно затревени площи.

(2) Министърът на земеделието и храните разрешава със заповед преобразуване или разораване на постоянни пасища, когато площите в стопанството, които ще бъдат преобразувани в постоянно пасище, са равни или по-големи по размер от постоянните пасища, които се преобразуват или разорават.

(3) Площите, преобразувани в постоянно затревени площи, се считат за постоянно затревени площи от първия ден на преобразуването и се използват за отглеждане на трева или друг тревен фураж най-малко пет последователни години считано от датата на тяхното преобразуване.“

След обсъждане на проекотнаредбата с браншовите организации, тя ще бъде обнародвана в "Държавен вестник".

Агроминистерството обяви последни промени по слоя с постоянно затревените площи
21748
 

Последни материали
Виж
Севернокорейски ябълки се появиха по рафтовете на руските супермаркети
Седмичен доклад на Синор.БГ
Ако изтърпят следващата ОСП, през 2040 г. фермерите ще работят в рая
За първите 15 дни на юли в сравнение със същия период на юни
Износът на слънчогледово масло от Украйна е скочил с над 75 на сто
Насрочен е за 29 юли, документи се продават от 21 до 25 юли
Община Ямбол обяви търг за отдаване под наем на 37 земеделски имота
Полезни съвети
Защо вехнат листата на доматите и как да им помогнем?
При ечемика жътвата приключи с близо 700 килограма от декар
Средният добив от пшеницата в Добричко гони 650 килограма от декар
Свързани материали
Виж
До 1 септември
Стриктно спазвайте забраните за косене заради опасност от пожари!
Какво получават македонските животновъди за поддържане на пасища и ливади
Депутати очакват отговор от МЗХ
Осветяват нагласен търг за пасища в Батак, сигнализирана е прокуратурата
Сумата е 20% от преките агроплащания от ЕС
Гърция е назакана с 392 млн. евро заради скандала със субсидии за фиктивни пасища
Пчеларите да се информират за предстоящите пръскания
Марокански скакалци нападнаха ливади, пасища и пустеещи земи в област Благоевград
Времето изтича на 20 юни
МЗХ призова депутатите за спешна корекция в закона, за да паднат наемите за пасища
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини