Необичайно мекото време и силните дъждове през зимата показаха нагледно на фермерите и природозащитниците колко зле се отразяват климатичните промени на земеделието и околната среда и по-специално на опазването на водните ресурси, съобщи финландската обществена телевизия Yleisradio Oy. От началото на студения период от годината проливните дъждове са толкова често явление, че реките достигнаха максималните си равнища, а от полята бяха отмити значителни количества хранителни вещества за растенията, само за да достигнат езерата и Балтийско море, където, естествено, не облагодетелстват никого освен водораслите. В измервателната станция в Нууксьо близо до столицата на страната Хелзинки са отчели 944 милиметра дъжд през 2017 г. при средногодишни от около 700 милиметра.
През обичайно протичаща зима във Финландия полята в момента трябва да са замръзнали и покрити със сняг, но сега в южната част на страната са подгизнали, а плодородният почвен слой е отмит. Земеделският експерт Марку Пуустинен от Финландския център за околната среда заяви пред телевизията, че положението в южна Финландия сега е „неконтролируемо” и подкопава в значителна степен усилията по предотвратяване на отмиването на хранителните вещества от почвата.
Фермерите на свой ред ще се опитат да предотвратят очертаващата се тежка криза чрез сеитбообращението, като Йоонас Юусо сподели пред зрителите, че вместо овес през пролетта ще сее ръж. Проблемът обаче може да се задълбочи, тъй като в момента е безпредметно използването на изкуствени торове, а липсата на сняг в полята стимулира развитието на гъбички.
Всяка година във Финландия се изразходват милиони евро за конкретни мерки за защита на земеделските земи и водите. Сред тях са изграждането на защитни канали, диги и изкуствени водоеми между земеделските земи и естествените водоизточници. Ако обаче зимата продължи да бъде топла и дъждовна, голяма част от тези инвестиции ще отидат напразно.