Към 4 януари никъде в Украйна есенниците не са в състояние на покой, а в южните, централните и дори северните области на страната се наблюдава подновяване на процесите на растеж, но в това няма нищо лошо, коментира началникът на отдела за селскостопанска метеорология към Украинския хидрометеорологичен център Татяна Адаменко, цитирана от електронното издание АПК-Информ. „Нашите прогнози сочат, че се очаква постепенно понижение на температурата на въздуха и от 8-9 януари тя може да падне под -5 – -10 градуса по Целзий. Макар да липсва снежна покривка върху посевите, тези температури не са страшни за есенниците. През следващия половин месец не очакваме никакви заплахи за посевите с есенници”, уточни Адаменко.
По думите ѝ метеорологичните условия през студения период от годината са напълно благоприятни. „Ако зимата не се проточи и не бъде прекалено сурова (а това е доста вероятно, тъй като често ако първата половина на зимата е топла, и останалата част е същата), се очаква ранно подновяване на процесите на растеж и тогава растенията няма да бъдат повлияни от засушавания през април и май. Ако вегетацията се подновява през март, а понякога даже през февруари, натрупаната влага се използва и кореновата система се развива успешно”, обясни началникът на отдела.
Експертите на местното електронно издание УкрАгроКонсалт обаче са притеснени от подновяването на бавния растеж на есенниците. Според тях повишаването на дневните температури до 7-12 градуса по Целзий отлага или прави напълно невъзможно състоянието на покой, характерно за посевите през този период. Те подчертават също, че през последното тримесечие на годината в страната е имало само 20 дни със слънчево греене, или под 30%, което подпомага натрупването н захари в растенията и тяхното закаляване. Експертите оценяват състоянието на есенниците в най-добрия случай като удовлетворително.
За сметка на това количеството на валежите през миналата година е между 800 и 1200 милиметра за страната, а това съвпада със средните дългогодишни стойности, изтъкват от УкрАгроКонсалт.
За колегите им от SuperAgronom прекалено топлата и влажна зима е причина за друго притеснение – увеличава се опасността от развитие на заболявания по посевите. Липсата на студове и сняг, както и периодичните дъждове през целия декември не са оставили есенниците да навлязат в състояние на зимен покой и провокира развитието на болести в тях. „Открихме признаци на септориоза по растенията. Ако времето остане такова топло и дъждовно и по-нататък, е възможно масово развитие на заболявания”, заяви Олег Зубко, агроном в компанията „Агрокрай”, развиваща дейност в Полтавска област.