Докато животновъдите ще получат подпомагането си по схемите за директни плащания за 2017 г. до края на тази година, другият критично изоставащ сектор – този с плодовете и зеленчуците, ще разчита на помощта едва през април 2018 г. Тези срокове са разписани в проект за индикативен график, разпратен до браншовиците, срещу който градинарите от цялата страна са се противопоставили.
По този повод представители на големите браншови съюзи от сектора миналата седмица са имали среща със заместник министъра на земеделието Вергиния Кръстева, за да изяснят мотивите за поредното късно превеждане на средствата.
Само да припомним, че за втора поредна година българската администрация не може да се справи с контролите и обработката на допустимия слой и огромна част от фермерите получават субсидиите си с месеци закъснение. Парите за биоземеделие и агроекология тази година бяха преведени дори след крайния срок от 30 юни, което досега не се беше случвало.
От администрация обещаха по схемата за единно плащане на площ парите да се отпуснат още през декември 2017 г., което поставя фермерите в неравностойно положение. Това се отчита дори от зърнопроизводителите, според които подобна неравнопоставеност не би трябвало да се допуска, особено за сектори с циклични проблеми.
При срещата си със зам. министър Кръстева производителите на плодове и зеленчуци са настояли директните плащания да им бъдат преведени най-късно в началото на март, за да имат финансов ресурс да заложат новата реколта.
От своя страна Вергиния Кръстева е обяснила, че индикативен график за 2018 година досега не е приеман, което означава, че администрацията би могла да се съобрази с исканията на стопаните.