Начало » Новини » Интервю
03.11.2017 г.

Редно е директните плащания да се превеждат в рамките на месец за всички фермери

Радослав Христов от Тракийската асоциация на зърнопропроизводителите:

sinor

Неотдавна от министерството на земеделието обявиха, че имат готовност в края на декември да преведат на фермерите средствата по схемата за единно плащане на площ, така както стана и в края на 2016 година. Какви са плюсовете и минусите на това решение, с този въпрос се обърнахме към Радослав Христов, председател на Тракийската асоциация на зърнопроизводителите и бивш председател на НАЗ (Националната асоциация на зърнопроизводителите).

Г-н Христов, доволeн ли сте, че средствата ще постъпят в сметките ви още в края на годината?

Не съм съвсем сигурен в положителните страни на това решение, защото след миналогодишното плащане в края на 2016 г. на практика бяхме облагодетелствани само ние, зърнопроизводителите, докато голяма част от останалите сектори получиха парите си едва след половин година, като по много схеми плащанията се точеха с месеци.

Именно затова и от страна на Националната асоциация на зърнопроизводителите поставихме въпроса дали не е добре всички директни плащания да се превеждат наведнъж в началото на 2018-а, защото съгласете се, че се получава странно - едни да получат субсидиите през декември или януари, а други – чак през май.

Администрацията се оправдава с необходимото време за контроли, при това положение не смятате ли, че отново ще имаме протакване в плащанията като през 2016 г.?

Съгласни сме, че определени схеми няма как да бъдат преведени още през януари и февруари, но основните плащания и за агроекология, и за необлагодетелствани райони е възможно да се преведат навреме – това са ангажименти, които са поети преди няколко години и схемите би трябвало да са изчистени. Вече трета година сме по новата ОСП и процедурите не би трябвало да са нещо ново нито за Разплащателна агенция, нито за министерството.

Именно затова искам да изразя личното си мнение, че дори е по-добре плащанията да се забавят за един или два месеца, но абсолютно всички земеделски производители да получат парите си накуп. Защото малко или много ние сме конкурентни помежду си и когато един бъде финансиран по-рано от другия, за мен това не звучи добре.

Знам, че всички схеми и мерки не могат да бъдат платени в един ден, но могат да бъдат платени в един месец. Така сроковете за плащания по отделните схеми ще бъдат уеднаквени.

Как успяхте счетоводно да изчистите проблемите си, след като през 2016 г. за първи път получихте директни плащания в началото и в края на годината?

Това е другият сериозен проблем, който сме го дискутирали с администрацията, но засега ефектът си остава само на наш гръб. Защото когато се съберат две субсидии в една година, изведнъж ти трябва да платиш двоен данък, а той се превежда авансово. И когато в края на годината правиш изравнителните вноски, съответно ако си внесъл повече или по-малко, тогава получаваш санкция.

Още по-голям е проблемът с преотстъпения корпоративен данък. Година по-рано ти знаеш какви инвестиции да направиш, за да получиш тази отстъпка, но когато министерството изведнъж реши да стовари двете субсидии в една година, тогава няма как да калкулираш предварително по-високата инвестиция.

Защото на практика декемврийското плащане си е непредвидено плащане -независимо, че го обявяват два месеца предварително и това коренно променя счетоводната политика на стопанствата. Най-вече инвестиционната ти политика, защото преотстъпеният корпоративен данък трябва да бъде инвестиран двойно през следващата финансова година.

И как успявате да излезете от тази ситуация?

Трудно е за колегите. И основният проблем е в липсата на предвидимост. Ако си спомняте още през 2011 г., когато бяхме на жълтите павета и протестирахме срещу късното изплащане на субсидиите, още тогава едно от основните ни искания, които поставихме, беше да има ясни правила и предвидимост.

Тогава заедно с премиера Бойко Борисов и финансовия министър Симеон Дянков подписахме финансово споразумение, според което плащанията да се извършват през януари на следващата година. Но виждате, че и досега това не се спазва. Продължаваме да работим на парче, правилата се променят в ход и всичко това води до дискомфорт у фермерите.

Интервюто взе:

Екатерина Стоилова

Редно е директните плащания да се превеждат в рамките на месец за всички фермери
27034
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Зам. министрите на земеделието Янислав Янчев и Иван Капитанов
От МЗХ обещават кампанията за директни плащания да приключва отново на 9 юни
Средствата са преведени от 16 до 18 октомври
Френските фермери получиха тавана на аванса за директните плащания - с 680 млн. лв. повече от 2023 г.
Ставките по основните интервенции
Румънските фермери ще получат 70 на сто от директните плащания още от 16 октомври
С дирекцията за директните плащания
От 7 октомври ще има нови телефони за връзка с фонд „Земеделие“
Регистрирани са 63 431 заявления
С 1 500 по-малко фермери са подали заявления за директни плащания това лято
Наредба 3 - трета част
Внимавайте при екосхемите – орязването на субсидиите са сериозни!
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини