Беритбата на плодовете трябва да се извършва своевременно в т. нар. беритбена зрялост. Преждевременно обраните плодове не са придобили необходимите вкусови и технологични качества. Освен това при по-ранна беритба се намалява и добивът, тъй като нараства плодовете най-интензивно през последните
преди беритбата. Закъсняването с беритбата също се отразява върху количеството и качеството на продукцията. Презрелите плодове по-трудно се съхраняват, превозват, обработват, а и известна част от тях опадат предварително.
Беритбената зрялост се определя по различни показатели – едрина, окраска, отделяемост на държката от клонката, окраска на семената, плътност на плодовото месо и др. При някои видове беритбената зрялост съвпада с консумативната и вкусовите качества също се използват за правилно определяне срока на беритбата. Такива са ягодоплодните, черешата, вишната, сливата, кайсията и прасковата. Срокът на беритбата зависи и от насоката за реализация на продукцията. Ако сливите, кайсиите и прасковите са предназначени за прясна консумация и ако ще се транспортират на по-големи разстояния, се берат малко преди да е настъпила консумативната им зрялост. Предназначените за преработка плодове от тези видове се берат в пълна зрялост. По-късните ябълкови и крушови сортове, дюлите и мушмулите придобиват консумативна зрялост след известен период на следберитбено доузярване.