Аспержната муха (Platyparea poeciloptera) е много познат опасен неприятел на аспержите. Разпространена е в почти всички европейски страни, в които се отглеждат тези растения. Мухата нанася значителни повреди през първите три години на свободно развитие, което предшества навлизането на растенията в период на производство на “свещи”.
Възрастната муха е тъмнокафява, 5-7 мм дълга с ципести крила, изпъстрени с кафява зигзаговидна лента върху бял фон. Появява се към края на април. През май-юни те снасят яйцата си в тъканите на младите стъбълца, излезли от почвата. Яйцата се полагат в основата на люспите или под люспите в зоната на прираста, който още не е затвърдял. След 3-10 дни ларвите се излюпват. Те се вгризват в стъбълцата, хранят се с техните тъкани и образуват надлъжен повърхностен ход (мина), който постепенно нараства към основата на растението. В тези ходове се намират бели ларви, без крака, с дължина 7-9 мм. Засегнатите тъкани загиват. Кълновете се деформират. Повредените растения престават да нарастват и изостават. През лятото силно нападнатите стъбла изсъхват напълно. Ларвите какавидират във вътрешността на повредените кълнове. Какавидите остават да презимуват.
Аспержената муха развива едно поколение през годината.
Мерките за борба срещу мухата се прилагат главно при младите аспержи през първите три години на тяхното отглеждане. Химическите средства са прилагат през втората и третата година, преди производството на “свещи”. Използват се препарати със системно действие, които действат на ларвите в мините. У нас такива са пикадор 20СЛ и тригард 75ВП, които се прилагат срещу миниращи мухи по зеленчукови растения.