Пролетта е твърде опасен сезон за вегетацията на лозите. Тогава младите леторасти могат да бъдат сериозно повредени от падналите ниски температури, достигащи понякога и под нула градуса.
Младите леторасти за разлика от пъпките, които издържат до 2-3°С под нулата, се повреждат дори и при минус 1-1,5°С. Набъбването на пъпките на лозите обикновено става в началото на април, но пролетните студове могат да забавят този процес, или по-късно да унищожат появилите се млади леторасти. Те са по-ярко изразени в равнинните места и в затворените котловинни полета. В тези райони и опасността е най-голяма.
Какво трябва да направят лозарите? Непременно да се премине към задимяване, за да се затопли почвата. Благодарение на гъстия пушек, който силно ограничава топлинното излъчване, температурата се задържа над нулата. За опушване е най-добре да се използват лозови пръчки, слама и царевичак.
Ако лозите са силно засегнати и всички леторасти, в това число и резервните пъпки по плодните пръчки са измръзнали, тогава се пристъпва към изрязване до основи на оставените пръчки. В този случай лозарите разчитат на ъгловите очи и спящите пъпки по кордоните и по раменете да дадат нови леторасти. За по-сигурно покрийте главините леко с пръст.