Начало » Хоби земеделие » Малката градина
18.11.2017 г.

От какво боледуват растенията

Гъбите са най-опасни, но и външните условия са важни

Болестите по растенията са от различно естество. Една не малка част от тях са т. нар. физиологически болести, които се дължат на неблагоприятни условия на външната среда. Под тяхното въздействие се нарушават физиологическите процеси в растенията и настъпват изменения, които в една или друга степен ги увреждат. Такова е действието на ниските температури (измръзвания през зимата, пролетни и есенни слани), действието на високите температури, на сушата, на излишната влага, липсата на някои необходими хранителни елементи в почвата (азот, фосфор, калий, калций), липсата на необходимите микроелементи (бор, манган, магнезий, мед, цинк и др.), попадане в почвата на вещества, които растенията не понасят. Растенията могат да се разболеят и ако във въздуха попаднат вредни прахообразни частици или газове. Към тази група повреди могат да се отнесат и фитотоксичните прояви на растителнозащитните препарати (пригори), получени при неправилен избор на несъвместими препарати (инсектициди и фунгициди), недобро почистване на пръскачката след работа с хербициди и др.

Паразитните заболявания
Много по-чести, по-разнообразни и по-опасни обаче са паразитните болести. Много голяма част от тях се причиняват от паразитни гъби. Тялото на гъбите им се състои от тънки нишки, наречени хифи. Хифите се натрупват и образуват мицела на гъбата. При развитието на гъбите се оформят различни плодни тела, в които се образуват техните семенца (спори). Спорите имат различна форма и големина и се образуват в многобройни количества. По различен начин, най-често посредством въздуха, водата, почвата, инструментите за работа, спорите попадат върху растенията. При необходимата влага и топлина те покълват и проникват в тях през водните и дихателни устица на листата или през рани. Техният мицел се разпространява между клетките, изсмуква хранителни вещества от тях и причинява различни болести. Заразяването на растенията може да стане и с части от мицела, които проникват в растителните тъкани и образуват нов мицел и спори.
Най-честите признаци на гъбните заболявания са: загиване на корените и стъблото; увяхване на цели растения или части от тях; пригорни петна с най-различна форма, големина и цвят по листата, стъблото, плодовете; разрушаване на части от растенията и превръщането им в черна главня; покриване на листата с гъбни плодоношения (ръжда, листна плесен); изгниване на плодовете, клубените, луковиците и др.; деформация на плодовете; листата и други.
Повечето от гъбите, причинители на болести, тях са устойчиви на неблагоприятните климатически условия, остават да зимуват в растителните остатъци и запазват жизнеността си дълго време. Борбата срещу гъбните болести по растенията се извежда с препарати, наречени фунгициди.

От какво боледуват растенията
23578
 

Последни материали
Виж
Туршия от патладжани със зеле
Растения-индикатори за повишена киселинност на почвата
Landini – 140 години страст и иновации
Без страничен бизнес малките фермери „потъват“
До 2030 г. стопанствата могат да се стопят петкратно спрямо 2005 г.
БАБХ
След 12 дни казусът с „арестуваните“ крави на Капъкуле върви към разрешаване
Институт по аграрна икономика
Чуканов: Предстои дебат как плащанията на площ в ЕС да се заменят със субсидии за стопанство
Свързани материали
Виж
Третиране
Препоръки за есенна защита на овощните дървета и храсти
Епизоотична обстановка в България и съседни страни
Пожълтяване на краставиците от средата на лятото
В градината
През август започнете с предпазни мерки срещу фитофтора при ягодите
Франция спешно ваксинира животните срещу син език
Бюджетът на помощта за 2024 г. е до 5 000 000 лв.
Разработена е национална програма от мерки за контрол на вредители по винени лозя
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини