Асмовидната формировка предлага възможности за по-богат добив на висококачествено грозде. Неудобна за създаване на промишлени лози, тя се вписва много сполучливо в дворното лозарство. Тук асмовидно обикновено се формират десертните сортове, а амбициозните стопани така ги подбират така, че да берат от средата на лятото до първи слани. Съвременните сортове са родовити, гроздето им е хубаво, но с малко усилия може да е повече и по доброкачествено.
Ако със зимната резитба сте натоварили асмите с повече плод, след прецъфтяването се налага корекция. Премахнете недоразвитите гроздове на слабите леторасти още в млада възраст. Ако се налага, без страх премахнете и някои от по-добре развиващите се. Така останалите ще станат по-едри. Със същата цел си заслужава и да проредите и зърната. Изрежете с остра ножичка с тъп връх неоплодените, както и всички дребни и деформирани. Другите ще станат по-едри, а нали това е целта при десертните сортове.
При асмите гроздовете провисват надолу и остават засенчени от буйно развиващите се леторасти с едри листа. Неогрявани от слънцето, те не натрупват толкова захар, колкото биха могли. Освен това влагата по тях се запазва по-дълго време и това е причина за развитие на болести. Затова се заслужава да отделите малко време за съкращаване на колтуците около гроздовете с няколко листа. Ако прецените, може някои и съвсем да махнете. Важно е все пак да установите някакъв достъп на слънчеви лъчи до гроздовете, но така че да не ги изложите по цял ден пряко на слънцето. В това отношение много помага и прореждането на листата в зоната на гроздовете. Най-подходящият момент за такова обезлистване е когато зърната на червените сортове започнат да се прошарват, а на белите да омекват. Не се страхувайте – премахвате малко листа и то все стари, които не са особено активни и лозата няма много полза от тях. Затова пък осигурявате проветрение и достъп на слънчева енергия, която се превръща в сладост.