Ако имате намерение през пролетта да преоблагородявате по – стари овощни дръвчета в края на декември трябва да си нарежете необходимитре калеми.
За тази цел са подходящи само едногодишни леторасти, които е най – добре да вземете откъм южната страна на избрания сорт и то от дърво, което дава редовно и добра реколта. Не бива да използвате лакомци за калеми. След отрязването, заровете калемите на открито и защитено от слънцето място.
Зимната резитба на общните дръвчета можете да започнете още през декември, стига климатичните условия да позволят това. Трябва да правите разлика между резитба за оформяне на короната и резитба за просветляване.
По дръвчета без листа по–лесно се забелязват мумифицираните плодове и гнездата на гъсениците. Трябва да премахнете, съберете и унищожите чрез изгаряне изсъхналите плодове.
Няма никакви причини да отлагате пръскането на някои дръвчета с бордолезов разтвор. Ако не сте успели през ноември да напръскате прасковите, кайсиите, черешите, вишните и бадемите с двупроцентов бордолезов разтвор, използвайте някои от благоприятните дни и го направете през декември. Чрез зимното пръскане се унищожават онези форми на причинителите на болести и неприятели, които зимуват по растенията. Зимното пръскане дава довър резултат, когато обхване всички части на растенията. Добре е преди всяко пълнене на пръскачката да разбърквате разтвора хубаво, защото се утаява.
Ако в градината имате стари ябълкови и крушови дървета можете да ги подмладите с подходяща резитба. Срежете всичко старо и излишно, оформете нова корона на дърветата. Замажете направените рани с овощарски мехлем. Така ще ги предпазите от замръзване и проникване на вредители в тях.
Продължете с остъргването на старата и напукана кора на дърветата. Загнилите клони изнесете извън градината и ги изгорете.