Начало » Хоби земеделие » Малката градина
06.08.2017 г.

Мероприятия в овошната градина през март

Отделни дръвчета трябва да се наторят колкото е възможно по рано през месеца

Резитбата на овощните дръвчета и нейното своевременно приключване е една от най-важните грижи на овощаря през месеца. Трябва да се има предвид, че със затопляне на времето резервните хранителни вещества се насочват от корените към връхните части на короната и с изрязването на част от леторастите те се изхвърлят от дръвчето. Това е особено опасно за младите и новозасадените дръвчета, тъй като процентът на изрязваната от тях част е най-голям.
Почистването на овощните градини от изсъхнали и засъхващи овощни дръвчета и отделни клони продължава и през март. Бързо следва да се отстранят от терена и отпадналите при резитбата клони и клончета, за да не пречат при изпълнението на по-нататъшните работи в градината.
Нуждаещите се от торене овощни градини и отделни дръвчета трябва да се наторят колкото е възможно по рано през месеца. Установено е че ефектът от торенето е по-голям, когато то е извършено преди пролетното активизиране на смукателните власинки по корените на дръвчетата.
Пролетната обработка на почвата в овощните градини и около стъблата на единично растящите дръвчета е от изключително значение. Тя трябва да се извърши още при първа възможност през месеца. Ако застояване на валежни води я възпрепятстват, трябва да се направят отводнителни канавки. Първата пролетна обработка на почвата, както и всички, които ще се извършат до есента, по правило са плитки.
Облагородяването на овощни семеначета и преоблагородяването на дръвчета от малоценни сортове продължава и през март. Методите като копулация, в страничен зарез, на кози крак и в разцеп дават добър резултат, при употреба на доброкачествени калеми и приложени в подходящия срок.
Новозасадените ягоди трябва да се прегледат и ако има неприхванали се и загинали през зимата растения, на тяхно място следва да се засадят нови. Ако поради замръзване и размразяване на почвата част от корените са изтеглени на повърхността, трябва да се подсипят с почва и да се притъпкат.
Загиналите листа в старите ягодови насаждения следва да се почистят с помощта на градинско гребло и изнесат от насаждението. Така почвата се затопля по-бързо и новите листа се развиват по-рано.
В малиновите насаждения се довършва започната през миналото лято резитба, като се съкращават запазените леторасти с около 20 см. Към края на месеца може и да се подхранят с около 12-15 кг амониева селитра. Проверява се състоянието на засадените през есента малини и ако има загинали, мястото им се попълва със здрави. През месеца при подходящи условия се засаждат и нови малини. Има ли такава възможност, трябва да се използва, защото по-късно прихващането е по-рисковано.
Второто зимно пръскане на овощните дръвчета трябва да се извърши колкото е възможно по рано през март, ако метеорологичните условия не са позволили това да стане през февруари. До каря на месеца се налагат и предцъфтежните пръскания.

Мероприятия в овошната градина през март
4792
 

Последни материали
Виж
Допументите се подават в рамките на 1 месец
ЕК даде начало за конкурса „Нов европейски Баухаус“ в селските райони
Малките общини кандидатстват за наградите „Нов европейски Баухаус“ 2025 г.
Одит на Европейската сметна палата:
България няма грешки при усвояването на евросредства в земеделието и природните ресурси
Допълнителни точки получават проектите на жени и млади предприемачи
Обсъдиха критериите за подбор по приема за неземеделски дейности
Статистика
Най-малко смейни фирми има в Търговищко, най-много - в София и Пловдив
Изтеглиха копитните животни и продукти от преработката им от Зелената седмица
Шапът ще свие рязко износа на месо и мляко от Германия извън ЕС
Свързани материали
Виж
Ноември и декмври не са време за почивка в овощната градина
Важно за овощаря през месец май
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини