Начало » Новини » Страната
24.10.2017 г.

Българските зърнопроизводители със съвместна декларация за бъдещата ОСП с държавите от Централна и Източна Европа

Снимка: НАЗ

Националната асоциация на зърнопроизводителите е подписала обща декларация със земеделските камари на страните от Вишеградската четворка (Чехия, Полша, Унгария и Словакия) плюс Естония, Литва и Хърватия за Общата селскостопанска политика (ОСП) на Евросъюза след 2020 г. Това е историческо постижение за родните зърнопроизводители, чиято организация за първи път имаше възможността да участва в подобни преговори и да защити позиция си на международно ниво, съобщиха от асоциацията.

Общият документ е обсъден по време на 67-ата среща на земеделските камари, проведена на 18 и 19 октомври в Будапеща. НАЗ е била представлявана от своя председател Светослав Русалов и Ася Гочева, изпълнителен директор на организацията. Поканата е била отправена като към една от представителните браншови организации в България.

След проведени задълбочени дискусии и дебати бе договорена обща позиция, подкрепена от НАЗ и Унгария и която на практика изменя Декларацията от Братислава, приета на 31 март 2017 г.

Декларацията ще бъде предоставена на европейския комисар по земеделие и развитие на селските райони Фил Хоугън.

По време на срещата бяха разисквани също въпроси, свързани с пазарите на земеделска продукция, реколтите в отделните страни, инициативата за устойчиво земеделие “BioEast” и употребата на продукти за растителна защита, съдържащи определени активни вещества.

Официално съобщение от срещата бе представено на пресконференция, дадена от ръководителите на земеделските камари.

Ето и комюникето, подписано на 67-мата среща от представителите на земеделските камари на страните от Вишеградската четворка, разширена с участието на представители на други държави-членки.

Представителите на Унгарската земеделска камара (NAK), представители на Земеделската камара на Чешката република (AKČR), представители на Националния съвет на полските земеделски камари (KRIR), представители на Словашката камара по земеделието и храните (SPPK), представители на Земеделската камара на Република Литва (ZUR), представители на Хърватската земеделска камара и Националната асоциация на зърнопроизводителите в България (НАЗ).

Представителите на разширената група от земеделски камари и Националната асоциация на зърнопроизводителите в България обсъдиха настоящата ситуация на пазара със селскостопански и хранителни стоки. Земеделските производители на страните-участнички страдат от екстремни метеорологични условия като суша, градушка и дъжд, които най-вероятно ще засегнат цялата реколта тази година.

Използването на продукти за растителна защита става все по-строго в Европейския съюз. Ето защо участниците в срещата обсъдиха и промените в разрешаването на използване на продукти за растителна защита (ПРЗ). Участниците стигнаха до извода, че този процес ще доведе до намаляване на добива, освен ако не бъдат направени основни промени в областта на разрешаването на средствата за растителна защита.

По отношение на Общата селскостопанска политика след 2020 г. е проведена дискусия, като бяха изменени две точки от Декларацията от Братислава, така че Унгарската земеделска камара и Националната асоциация на зърнопроизводителите в България също да могат да подпишат документа.

Представителите на разширената група на земеделските камари и Националната асоциация на зърнопроизводителите в България подкрепят изпълнението на целите на Инициативата за Централна и Източна Европа за основани на знанието селско стопанство, аквакултури и горско стопанство в биоикономиката – „BIOEAST”.

Участниците също така призовават европейските ръководители да гарантират справедлив баланс между потребностите на земеделските производители и устойчивостта при разработването на нова, модерна и опростена Обща селскостопанска политика.

Комюникето се изготви в Будапеща в 8 оригинални екземпляра – по един за всяка делегация и един за европейската земеделска организация COPA-COGECA.

Българските зърнопроизводители със съвместна декларация за бъдещата ОСП с държавите от Централна и Източна Европа
8309
 

Последни материали
Виж
Влизат в сила новите условия за подпомагане по интервенциите в лозаро-винарския сектор
Средствата са разпределени между 10 576 земеделски стопани
ДФЗ изплати 43, 5 млн. лева по НАТУРА 2000
ДФЗ преведе общо 770 хил. лева по схемата
182 земеделски стопани получиха плащания за поддържане и подобряване на биоразнообразието в горските екосистеми
Близо 1,4 млн. лева за борба с теления червей са преведени по сметките на картофопроизводителите
Цените на храните ще паднат с 20%
Първият Магазин за хората ще отвори врати през септември
Отговор от МЗХ
Законът за продажба на занаятчийски храни ще бъде придвижен едва през декември
Свързани материали
Виж
Мнението на бранша
От селската камбанария брюкселският дебат не изглежда да е с грижа за фермерите
Големият проблем остава себестойността на продукцията при ниски изкупни цени
Валежите напоследък подобриха положението на зърнопроизводителите
ВЕЦ Черногорово
Зърнопроизводителите от Пловдив разкриха кой източва водата за поливане в областта и кой ще ги фалира
Предстоящо
На 30 и 31 януари ще се проведе семинар на Съюза на зърнопроизводителите от Пловдив
Позиция
Тракийският съюз на зърнопроизводителите застава в защита на доставчик на гориво
Целта е засилване на диалога между висшето образование и бизнеса
Тракийският университет ще си сътрудничи с местните зърнопроизводители
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини