На 28 и 29 октомври зърнопроизводителите от Добруджа излизат на протест срещу проучването за добив на природен газ в землището на Генерал Тошево. Първият бунт на жители от града се проведе днес като начало на огромното недоволство срещу институциите, разрешили сондажите в житницата на България. Зърнопроизводителите ще излязат с тракторите и комбайните след 10 дни, ако за това време не се стигне до отхвърляне на проекта.
„Ако продължаваме в същия дух, след 70 години в Добруджа ще има само газ и ветрогенератори, а всички българи зависят от този зърнопроизводителен район“, коментира за Синор.БГ Кирил Жендов, крупен фермер от региона.
Преди дни Националната асоциация на зърнопроизводителите изпрати протестна декларация до отговорните институции в страната с искане за блокира не проекта за бъдещите сондажи, тъй като районът е известен с ограничените си подводни залежи, а освен това се намира и в земетръсна зона.
В писмо до медиите организатори на днешния протест обявиха, че са против инвестиционния проект на компания „Русгеоком БГ“ за „Разработване и усвояване на находище „Спасово” в блок „Добрич”, включващо четири участъка: „Рогозина”, „Чернооково”, „Калина” и „Рогозина изток” за проучване и добив на природен газ на територията на област Добрич”. Те се противопоставят и на доклада за положителната екооценка, издаден от Министерството на околната среда и водите.
Проектът включва 35-годишна концесия с възможност за удължаване, изграждане на 8 площадки (една от които е проучвателна и вече изградена в село Рогозина) с общо 41 сонди в землището на община Генерал Тошево.
Докладът за оценката е оповестен на 13 сптември, като е даден 30-дневен срок за мнения и становища. В момента протичат обществени обсъждания в засегнатите населени места в общината.
На 20 октомври протестите продължават пред областната дирекция на басейнова дирекци във Варна.