Начало » Пазари » Зърно

Износът на храни от Русия чупи рекорди, а бумерангът на санкциите удари производителите в Евросъюза

Синор.БГ / 12.10.2017 г.

Износът на аграрна продукция и продоволствие от Русия през 2016 г. нарасна с 20 на сто и достигна рекордните $17 млрд. а това е 3,5 пъти повече от резултата регистриран  през 2007 г. Търговците акцентират върху  стремителното  развитие на месното производството, а след това и  износа на селскостопанска продукция и храни в Русия през последните 3 години. Според повечето експерти този процес до голяма степен беше мотивиран от въвеждането на санкции срещу Русия заради присъединяването на Крим и конфликта в източна Украйна. В отговор на санкционните политики руското правителство засили държавната помощ за селскостопанския отрасъл и резултатите надминаха дори най-оптимистичните прогнози. В рамките само на две години Русия от вносител се превърна в износител на свинско месо и излезе на първо място в света по износа на пшеница – 32,5 млн. т прогноза за текущата маркетингова година, в сравнение с 28,5 млн.т общо за ЕС и 26,54 млн.т – САЩ. Изданието „Агроинвестор” информира, че според министъра на селското стопанство на РФ Александър Ткачов, независимо от позитивните резултати все още са „необходими пет-седем години работа в такива пазарни сегменти като мляко, зеленчуци и плодове за достигане на прага на продоволствената безопасност” или с други дума казано задоволяване на потребностите на вътрешния пазар от собствено производство. Ткачов изрично подчерта необходимостта от запазване на сериозна държавна подкрепа за аграрното производство. Според него без държавна намеса проектите в животновъдния отрасъл ще станат рентабилни след 15 години, но държавното субсидиране ще редуцира този срок до седем-осем години.

Министерството на селското стопанство на Русия предлага да се засили и държавното стимулиране на износа на продукцията на аграрнопромишления комплекс като се предвижда увеличение на  стойността на експорта през 2017 г. с около 18 на сто, спрямо 2016 г. – до $20 млрд.

Междувременно, проучването на Австрийския институт за икономически изследвания, показва,  че въвеждането на санкции срещу Русия е струвало на държавите-членки на Европейския съюз над 30 млрд. евро до края на 2016 г.  През 2016 г. стойността на износа на  ЕС в Русия възлезе на  72 млрд. евро, в сравнение с   120 млрд. евро  през 2013 г. 

Износът на храни от Русия чупи рекорди, а бумерангът на санкциите удари производителите в Евросъюза
8903
 

Последни материали
Виж
Приемът ще е 9-11 септември
Отворено е ново кандидатстване по схемите Училищен плод и Училищно мляко
Плащането ще е с редукция от 0,6%
Финансова помощ за свиневъдите: Подробности за втория транш
Реколтата, отчетена към септември 2025 г.
Статистиката отчете сривовете в овощарството за 2025 г.
Актуални данни на МЗХ
Само доматите в оранжерии и краставиците на открито бележат ръст в добивите това лято
Износът е за близо 22 млрд. евро, вносът за 17 млрд.
Стабилност на износа на селскостопански храни от ЕС през май 2025 г.: Тенденции и ключови пазари
Безапелационният победител Bunge ще достави планираните 125 000 тона
Меката пшеница поевтиня на международния търг за внос в Тунис
Свързани материали
Виж
Русия за първи път въведе правила за сертифициране на семена от горски растения
ЕС говори за възстановяването им
Блатата при границите с Русия – щит срещу танкове и уловители на въглерод
Натоварени в залив и терминал в окупирания от Русия Севастопол между 3 и 18 юли
Още 2 кораба с крадено украинско зърно пристигнаха в Сирия
Министърът на земеделието на Русия Оксана Лут потвърди прогнозата за реколтата от зърно
Севернокорейски ябълки се появиха по рафтовете на руските супермаркети
Русия отново повдига въпроса за зърнена борса на БРИКС
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
АВТОРИ |  РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини