Въвеждането на санкции срещу Русия заради окупирането на Крим и положението в източна Украйна е струвало на държавите-членки на Европейския съюз над 30 млрд. евро до края на 2016 г., сочи проучване на Австрийския институт за икономически изследвания, поръчано от Европейския парламент, съобщи агенция „Новости”.
Експертите на института са се опитали да отделят свиването на износа, породено от санкциите, от останалите фактори като спада на цената на петрола и обезценяването на руската рубла. По данни на изследването от юли 2014 г., когато САЩ, Канада, ЕС, Норвегия и Австралия наложиха санкции на конкретни руски физически и юридически лица, а Русия отвърна през август със забрана за внос на селскостопанска продукция и храни от тях, износът от общността към Русия е намалял с 15,7%, като две пети от този спад се дължи именно на санкциите. Вследствие на това Русия е отстъпила от четвъртото място като търговски партньор на ЕС и в момента е пета след САЩ, Швейцария, Китай и Турция.
Ако през 2013 г. износът на ЕС в Русия е достигал 120 млрд. евро, то през 2016 г. е бил едва 72 млрд. евро, констатират авторите на изследването. Оценките им сочат, че само заради санкциите износът на ЕС за Русия е намалял с 10,7% през периода 2014-2016 г., или с около 30 млрд. евро. Особено силно са пострадали Кипър, където износът за Русия се е свил с 34,5% за 2 години, Гърция (с 23,2%) и Хърватска (с 21%). Износът от самата Австрия е намалял с 9,5% заради санкциите, т.е. с 1 милиард евро. Над една трета от загубения заради санкциите износ се пада на Германия (11,1 млрд. евро, или спад от 13,4% спрямо периода преди въвеждането им). Полша и Великобритания са загубили по 3 млрд. евро.
Авторите на изследването отбелязват също, че влиянието на санкциите върху спада на износа за Русия е било най-значимо през 2014 г. „През следващите 2 години длед въвеждането на санкциите на практика не е бил постигнат никакъв напредък в пренасочване на търговските потоци към трети държави”, се добавя в документа.