Начало » Хоби земеделие » Малката градина
09.10.2017 г.

С мисъл за личната градина

sinor

Градината изглежда голяма и неуютна без дървета и храсти, които придават плътност със зелените окраски около дома. Не всеки има късмета в двора си да има големи и вече развити дървета. Фиданките растат бавно, а на вас така ви се иска  веднага след като е готов домът ви, около него да има красива и развита растителност. “Моменталният” ефект  може да се  постигне само със засаждането на едроразмерни дървета. Това е начинът да си купите нещо, което е безценно - време!

Теоретично погледнато всяко дърво над 3-5 м е едроразмерно. За специалиста-практик обаче едроразмерно е дърво, при пресаждането на което се използва техника (подемна и транспортна), като около ствола на дървото се оформя опакована бала с почва за съхранение на кореновата система.

Разнообразие от технологии

Засаждането (а може би по-правилният термин е  пресаждане) на едроразмерни дървета е познато на специалистите от много години. Практиката показва, че у нас също има фирми, които предлагат като услуга това мероприятие. Разбира се, от различните специалисти ще чуете и различни мнения.

Още при първия въпрос - кога да се засажда? - възникват и различни отговори. Едни по традиция считат, че възрастно дърво може да се пресади само в зимния период. По това време дървото “спи” и лесно понася преместването. В този годишен сезон замръзналата почва дава по-големи шансове на кореновата бала да остане здрава и да не се наруши целостта на корените. Други фирми предпочитат пролетта и есента, залагайки на това, че в този период растителността е активна и има най-добра прихващаемост,  докато през зимата е прекалено студено, а лятото е горещо и няма достатъчно влага. Трети залагат на не толкова високи  контейнерни растения, като по този начин намаляват риска при пресаждането, но и увеличават цената на растението.

Коя технология е най-правилна? Разбира се, тази, при която при съответната големина на дървото ви дават най-добра цена и най-голям процент прихващане.  Все пак не трябва да се забравя, че прихващането зависи не само от годишния сезон. На резултатите влияят качеството на посадъчния материал, начинът на засаждане и грижите за дървото след това. И тук възникват въпроси. Да се доверим ли на растителен материал, доставен от чужбина, където климатът се различава от нашия, или да използваме растения от наши разсадници? Да пресаждаме, използвайки механизация за масовия изкоп, за да снижим цената, или да заложим изключително на ръчно изкопаване, за да имаме по-малко повреди по корените на дървото?

От казаното дотук се вижда, че засаждането на едроразмерни дървета е сериозно начинание, където еднозначен отговор на въпроса как да се засади едно дърво е трудно да се даде. Всяка теория има и плюсове, и минуси. Затова моята задача е да разкажа за различните технологии, за техните особености и възможни недостатъци. Единственото, което препоръчвам на тези, които са замислили засаждане на едро-размерна растителност, е да се обърнете към фирми или екипи, които вече са извършвали такова мероприятие.  Добре е да се поинтересувате дали засадена от тях растителност преди година или две е  в добро състояние. Ако сте решили да използвате едроразмерни растения от чужбина се обръщайте само в проверени разсадници и вносители, които ви гарантират..

С мисъл за личната градина
3067
 

Последни материали
Виж
До 14 май стопаните със 100% пропаднали площи от градушката в Южна България подават заявления за обследвания
Обзор на Софийска стокова борса за периода 23-27април 2024 година
Купувачите на маслодаен слънчоглед на борсата продължават да вдигат цените
Тютюнопроизводителите и занапред ще получават държавна подкрепа
Седмична агрометеорологична прогноза за периода 26 април – 2 май 2024 година
Остава опасността от слани във високите полета на западна България
За незаконно овладяване на държавни поземлени участъци
Украинският земеделски министър подаде оставка заради корупционни обвинения
Призив за подкрепа
Бедствието с градушките роди съпричастност от фермери към фермери
Свързани материали
Виж
Можем да използваме канелата не само в кухнята, но и в градината
Пролетта ни зове – да се погрижим за ягодите!
„Цветна пролет“ ще се проведе от 3 до 7 април в Международен панаир Пловдив
Предстоящо
На 4 април важна среща на консервните заводи с градинари и овощари
Правила при използването на органичните торове
Ролята на млечнокиселите бактерии за поддържане на почвата и растенията
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини