Начало » Хоби земеделие » Малката градина
08.10.2017 г.

Слаборастящите лози не се колтучат

Напълно премахвайте леторастите на едролистните сортове

Колтуците са страничните леторасти, израснали от летните пъпки по възлите на главният летораст. Премахването им изцяло или отчасти е известно като колтучене. Формираната върху колтуците листна площ при силен растеж на лозите достига до 50 % от общата листна площ. Така се зашумяват лозите и се влошава светлинния и въздушния режим. Това благоприятства развитието на гъбни болести, създават се условия за изресяване и се намаляват захарите в гроздето. Колтуците обаче допринасят за залагането на повече съцветия в зимните очи на главния летораст и за по-доброто запасяване на главината с резервни вещества. Пъпките на колтуците имат добра родовитост и по-висока студоустойчивост от пъпките на главния летораст. Ето защо те могат да се развиват при резитбата на лозите след студена зима.

При ранно прищипване на главния летораст се развиват силни колтуци, които могат да дадат грозде още същата година. Към получаването на допълнителна реколта по този начин трябва да се прибягва само когато през пролетта лозите имат много малко реси.
Когато лозите се развиват буйно, те дават много странични леторасти, които засенчват гроздето и пречат на зреенето и опазването му от болести и неприятели. Това принуждава лозарите да извършват колтучене на лозите. Пълното премахване на колтуците до основа та им е вредно, защото води до намаляване на листната повърхност на лозите. Правилно е да се запазват по 3 – 4 листа в основата на страничните леторасти. С това ще се увеличи листната маса, без да се прояви отрицателното влияние на колтуците. По-интензивната асимилация на листата на колтуците в края на лятото и началото на есента допринася за по-доброто узряване на гроздето и на пръчките на лозите. При сорта Болгар пък запазването на основните листа на колтука създава полусянка за гроздето, което е от особена важност при него. Слабо растящите лози развиват слаби странични леторасти и при тях колтучене на се налага.

В отделни случай пълното премахване на колтуците до основата им може да се окаже полезно. Има сортове като Палиери, Алфонс, Мискет хамбургски, Юни блан и др., които развиват големи листа. Те закриват ресите и пречат на свободния достъп на въздуха към тях. Това отрицателно влияние се подсилва от страничните леторасти. Затрудненото понякога опрашване на тези сортове в значителна степен се дължи на зашумяването на ресите им. Ето защо при тях е полезно преди цъфтежа да се премахнат изцяло колтуците в основната част на летораста до ресите. Ако те са разположени над над ресите, се прищипват на 3 – 4 листа. Пълно премахване на колтуците се налага и при буйно растящите асми, където се получава силно засенчване на гроздето.

Слаборастящите лози не се колтучат
5238
 

Последни материали
Виж
За 51 от 145 проектни предложения по подмярка 4.2 е наличен бюджет за финансиране
МЗХ, ИАГ и БЧК подписаха Меморандум за сътрудничество и съвместна дейност
За Кампания 2024 до момента за област Габрово са изплатени 6,3 млн. лева.
Близо 74 млн. лева са изплатени в област Габрово по ПРСР 2014–2020 г.
Цветната градина
Как да направим розариума по-красив и привлекателен
Статистика - актуални данни
Само за три години фермите в България са се стопили с 25 на сто
Мнението на бранша
Фермери: С 400 кубика вода може да произведете над 2 тона домати и само 1 киловатчас ток
Свързани материали
Виж
Министерска заповед
Лозарите остават без опцията „Събиране на реколтата на зелено“
От 24 март лозарите могат да кандидатстват за държавна помощ
Покриват се до 600 лв./ха от разходите за ПРЗ
5 млн. лева задели ДФЗ за борба с вредители по лозата през 2025 г.
(продължение)
Кога трябва да бъдат атакувани фитопатогените?
В прослава на качествата на българските вина и усилията на производителите
Тахов заряза новозасадена лоза в Пазарджишко и откри празника на виното
ДФЗ
Платени са над 1 млн. лв. на лозарите за борба с вредителите
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини