Начало » Хоби земеделие » Малката градина
02.10.2017 г.

Топ 5 на нощните цветя

Кои растения показват цветовете си, напълвайки въздуха с вълшебен аромат – 5 уникални градински вида, които могат да засадите както в лехата, така и на балкона.

Вечерница (Hesperis matronalis), Нощна красавица
Многогодишно растение, което с настъпването на вечерта не може да не бъде забелязано, ако е в градината ви. Прохладният сладък аромат на вечерницата прехамва следите на умората, дарява топлина и радост дори и в най-неприятния ден. Големите лилави четкодивни съцветия изглеждат ефектно както в лехата, катаи в букет, очаровайки със своята романтична привлекателност.
Условия на отглеждане: многогодишната вечерница е непретенциозна. Засява се на постоянното място през юни. Най-добре е да я отглеждате на рохкави почви, на слънце или на полусянка. Зимува без укритие. Пресажда се през септември.

Йонотера (Oenothera), Нощна свещ
Йонотерата е многогодишно растение с големи чашовидни цветове, чиито нежните копринени листенца изпълват градината с приятен аромат след залеза на слънцето. За да подчертаете простата красота на йонотерата, трябва да я настаните близо до астилбе, камбанки, вероника, лобебия, като създавате модерните сега лехи в природен стил. Йонотерата расте добре и на алпинеуми, смесени лехи и като бордюрно насаждение.
Условия на отглеждане: йонотерата се отглежда достатъчно лесно. Засяването се прави в ранна пролет директно навън в лехата. За предпочитане са откритите, слънчеви леста с добре дренирана почва. В сухо време е нужно да поливате. Обича подхранването.

Матиола (Matthiola)
Матиолата е едногодишно растение, което се отглежда отдавна не само заради красотата му, но и заради чудесния меден аромат, който излъчва през цялата нощ. Често я наричат поради тази причина и нощна теменужка. Окраската на цветовете варира от бледорозово до наситенолилаво. Ако засадите това растение в контейнер на балкона, то вашето жилище всяка вечер ще бъде пълно с чудесно сладникаво благоухание.
Условия на отглеждане: матиолата е необичайно студоустойчива, тя издържа студове до минус 7 градуса. Предпочита слънчеви места, добре дренирани, наторени почви. Засяването на постоянно място се прави в края на април-началото на май.

Алисум (Alyssum)
Алисумът е едногодишно растение, което може да превърне лехата в цъфтящ килим. Неговият обилен, на практика „безкраен” цъфтеж (само да не е студено под минус 3 градуса) допълва медения аромат, който излъчва цветето. Още един плюс: своите качества алисумът съхранява и в лехата, и в кашпа, и в балконско сандъче. В градината то прекрасно се съчетава с нискорастящи флоксове и други видове.
Условия на отглеждане: препоръчва се да отглеждате алисума чрез производство на разсад. Посевът е повърхностен, прави се в края на март-началото на април. Засажда се навън през май. Предпочита леките, наторени почви, не понася влага.

Ароматен тютюн (Nicotiana alata) Нощен огън
Аромтният тютюн е едногодишно растение, което може да украси градината ви с ярките си багри до настъпването на студовете. Големите цветове, които напомнят грамофончета, са отворени през целия ден, а вечер започват да излъчват нежен приятен аромат. Ароматният тютюн се препоръчва да се използва за оформлението на различни лехи и слънчеви балкони.
Условия на отглеждане: това топлолюбиво растение се отглежда с помощта на разсад (семената се засяват през март-април). Засаждането навън се прави през май-юни, когато вече няма никаква опасност от повратни студове. Към почвата и грижите тютюнът не е взискателен. Разположете го на влажна, плодородна, лека почва, на слънце или полусянка.

Топ 5 на нощните цветя
11511
 

Последни материали
Виж
Йордания отмени насрочения през седмицата и го прехвърли за следващата
Цената на меката пшеница се повиши на търга в Тунис
Агрометеорологична прогноза за периода 25-31 юли 2025 година
Жегите ще продължат да влошават състоянието на пролетните култури
Инструментът стартира от декември 2025 г., като ще има два приема - след 15 юни и след 15 октомври
МЗХ представи концепция за създаване на Взаимоспомагателен фонд в земеделието
БАБХ
От 23 юли е забранено да изкупува овчето и козе мляко от Пловдивско
Въпроси-отговори
До 15 август ДФЗ отговаря на въпроси за субсидиране на застрахователните премии
Нормативни промени
Първите изкупвачи на риба ще доказват минимален оборот от 200 хиляди евро
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини