Със заповед на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) от 23 юли е забранено да се изкупув суровото овче и козе мляко от фермите на територията на област Пловдив. Новата мярка е въведена поради разрастване на огнищата на заболяването шарка по дребните преживни животни. Към вчерашна дата те са 65 огнища, като в 42 от обектите животинте вече са унищожени. Ситуацията остава динамична и изключително сериозна, като информацията се актуализира в съответствие с развитието на епизоотичната обстановка.
Компенсациите ще се плащат авансово
С цел подпомагане на засегнатите животновъди, при установено заболяване на шарка в обект, в срок до една седмица от констатиране на огнището, стопаните ще получават авансово по 200 лева обезщетение за евтаназирано животно. Изплащането ще започва веднага - преди приключване на всички административни процедури за получаване на цялото обезщетение.
Ограничен е достъпът до животновъднити обекти – прекратени са посещенията от служители на Държавен фонд „Земеделие“, Общински служби „Земеделие“ и други контролни органи. Временно се преустановяват и посещенията от регистрирани ветеринарни лекари със сключени договори за обслужване. Влизане в обекти се допуска само при сигнал или при информация за влошено здравословно състояние на животни. Спряно е и пробовземането на сурово мляко от стопанствата. С отделно разпореждане на Изпълнителната агенция по селекция и репродукция в животновъдството са прекратени и посещенията от представители на развъдни асоциации.
В сила остават всички въведени ограничения, включително забрана за пашата, транспортиране и търговия с дребни преживни животни на територията на областта. Забранени са и провеждането на пазари и изложби с такива животни на територията на страната. Подчертава се необходимостта от стриктно спазване на мерките за биосигурност във всички животновъдни обекти. Необходимо е животновъдите да ограничат достъпа на външни лица до фермите, освен ако не са пряко ангажирани с дейността.
Българската агенция по безопасност на храните обръща внимание, че отговорното поведение от страна на всички участници – граждани, външни посетители, включително и представители на медии – е ключово за ограничаване на разпространението на заболяването. Всяко външно присъствие в животновъден обект, особено при наличие на заболяване или съмнение за такова, създава сериозен риск от пренасяне на заразата към незасегнати райони. Поради тази причина, БАБХ препоръчва да не се влиза в животновъдни обекти, независимо от целта на посещението. Подобни действия, дори при добра воля, могат да компрометират усилията за ограничаване на заболяването.
В случай на изключителна необходимост от посещение или заснемане, е задължително използването на защитно облекло, преминаване през дезинфекция и избягване на всякакъв пряк контакт с животни или инвентар. Разчитаме на пълно съдействие и разбиране, за да опазим здравето на животните и съхраним българското животновъдство.