Начало » Хоби земеделие » Малката градина
29.09.2017 г.

Как се лекува смолотечението при черешата?

Използването на препарати е най-ефикасната борба

Смолотечението при костилковите овощни видове – череша, вишна, кайсия, слива и праскова е често срещано явление. Най-често това се дължи на нападение от различни болести. Много от тези болестотворни организми проникват след някои наранявания. При черешата и кайсията появата на смолотечение е свързано и с измръзването на камбиалната тъкан и образуването на т. нар. мразобойни петна по ствола и долните части на скелетните клони.
Варосването на стъблата и основата на скелетните клони или обвиването им с амбалажна хартия до голяма степен може да предотврати това измръзване.

Смолотечение при черешата, вишната и кайсията може да предизвика и бактериалният пригор. От тази болест се получават хлътнали или подпухнали язви, с тъмен цвят и интензивно смолотечение по стъблата и клоните. Борбата срещу тази болест се води чрез изрязване и унищожаване на нападнатите части при зимната резитба и замазване на раните с блажна боя или 10 % разтвор от меден сулфат. За да се избегне разпространението на болестта режещите инструменти трябва да се обеззаразяват с формалин, разреден в съотношение 1:25 или натриев хипохлорид –1:4. Химическата борба се води предимно чрез пръскане с бордолезов разтвор 1%, шампион 0,3 % и др. През есента по време на листопада и рано напролет преди разпукване на пъпките.

Ранното кафяво гниене, което масово напада кайсията, черешата, сливата и особено някои вишневи сортове, също може да причини смолоточение. Рано напролет болестта опожарява цветовете и след това преминава върху клонките, които изсъхват заедно с листата върху тях. Инфекцията протича и до по-дебелите скелетни разклонения, които изсъхват или се покриват с язви и раковини, придружени от интензивно смолотечение.
Борбата се води чрез изрязване до здраво на всички изсъхнали клонки и събиране и унищожаване на мумифицираните плодове. По-големите рани се почистват до здрава тъкан и се замазват с блажна боя или терванол Ф. Пръскане с бордолезов разтвор 1 % преди набъбване на пъпките и вегетационни пръскания преди цъфтежа, след прецъфтяването и през 8-10 дни, докато има висока атмосферна влажност. Използват се препаратите дитан, анвил, бенлейт, топсин, роврал, фундазол и др.

Нападенията от антракноза също могат да предизвикат смолотечения. В този случай по леторастите се образуват удължени вдлъбнати петна, които се превръщат в раковини, често покрити със смола. Ефикасни препарати срещу тази болест са дитан М45 – 0,25 %, дерозал – 0,1% и др., но когато се води редовна борба срещу другите болести не е необходимо специално пръскане.
Друго заболяване, което предизвиква смолоточение при черешата е бактерийната сачмянка.Тя предизвиква пришковидни петна по леторастите със смолотечение. Заразяването става през рани. Пръсканията срещу другите болести са достатъчни за борба и със съчмянката.

Как се лекува смолотечението при черешата?
86036
 

Последни материали
Виж
Тайланд закупи 195 000 тона фуражна пшеница от Австралия
Българската хлебна пшеница отново не успя да спечели търга в Йордания
Европейската банка за възстановяване и развитие ще финансира разминирането на земеделски земи в Украйна
Ученици от земеделската гимназия в Добрич гостуваха на Аграрния университет
БФС
Призив да участвате в Европейските награди за биологично земеделие 2025
Боб със свински крачета
Заседание на МС
Кабинетът отмени три решения на служебното правителство от 2024 г.
Свързани материали
Виж
Грижи през есента
Стичането на смола е тревожен сигнал за костилковите овошки
Може ли да се лекува смолотечението при прасковата
Смолотечението при прасковата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини