Смолотечението при овощните се явява по различни причини. При застарели дървета то е признак на по-слаба агротехника, измръзвания от ниски температури и последствие от различни заболявания. Както е зададен въпросът, не е ясен при какво насаждение е – младо или старо. Ще разгледаме поява на смолотечение при по-млади дървета като гъбно заболяване под наименованието гумозис.
Болестта се явява около лентицелите като хлътнали, изсъхващи петна и обилно смолотечение. При обелване на кората петната са закръглени с кафяв цвят. Симптомите първо са по ствола, постепенно се разрастват по скелетните разклонения и клончетата. При силно нападение плододаващите дървата загиват. Нападението по млади дървета се явява 2-3 години след засаждането.
Причинител са няколко вида гъби от род Botryosphaera. Те се в раните по повредените растителни части и образуват спори, с които заразяват през устица и рани. Дъждът допринася за разпространение на спорите.
За намаляване на заболяването трябва да осигурите оптимално развитие на дърветата. Раните от резитби да се замазват с блажна боя или овощарски мехлем. Важно е също така и редовно провеждане на зимно пръскане с бордолезов разтвор – 2%. Стоволовете на дърветата пък трябва да се мажат с варов разтвор.