Начало » Хоби земеделие » Малката градина
23.09.2017 г.

Отгледайте манго от костилка

Мангото (Mangifera indica) е красиво вечнозелено дърво от семейство Смрадликови, родом от Бирма и източните области на Индия. То е един от националните символи на Индия и Пакистан. Височината на дървото достига 10-30 метра, а короната достига до 10м в диаметър. Листата са гленцирани, ланцетни (дължина 10-30 см и ширина 2-5 см), тъмно зелени, от обратната страна са по-светли. Младите листа са жълто-зелени или червени.
Цветовете на мангото се появяват в края на зимата – началото на пролетта. Дребните жълтеникави или червеникави цветчета с диаметър 4-5 мм са събрани в метловидно съцветие с пирамидална форма. Съцветието е с дължина до 40 см и съдържа от няколко стотин до хиляди цветове, повечето от които са мъжки. Малките цветове (от бели до розови на цвят) имат аромат, сходен на лилията. След увяхване на цветовете до съзряването на плодовете на мангито обичайно минават 3-6 месеца.
Узрелите плодове висят на дълги дръжки и тежат до 2 кг. Обвивката на мангото е тънка, гладка, със зелен, жълт или червен цвят в зависимост от степента на зрелост (често се среща и комбинация от трите цвята). Месото на мангото може да е меко или влакнесто, също в зависимост от зрелостта на плода и обвива голяма твърда плоска костилка.
Съществуват повече от 500 сорта манго, които много се различават по размер и форма, цвят и вкус на плода. На промишлените плантации и при стайни условия се препоръчва отглеждането на миниатюрни или близки до тях сортове.
Плодовете на мангото често се използват в домашната медицина в Индия и други азиатски страни. Например в Индия го приемат за спиране на кръвотечения, за укрепване на сърдечния мускул и за подобряването на мозъчната дейност. Освен това зрелите плодове на мангото се използват за отслабване.
Мястото, на което държите мангото, трябва да е слънчево, за да се избегнат болести. Растението се развива бързо и има мощна коренова система, затова е необходима и голяма саксия. Мангото предпочита добре дренираните почви. Обича ярката светлина - най-светлото място в дома е подходящо за него.
Поливайте умерено, така че да не пресъхва земния ком, но да не се преовлажнява. По време на съзряване на плодовете поливките се съкращават дотолкова, че да не поникват листа. След събиране на плодовете за 2-3 месеца поливането се увеличава, за да израсте растението и да зацъфти. Младите дървета не понасят пресушаване на субстрата.
Мангото се размножава с присаждане и със семена. В днешно време мангото се размножава само с присаждане, тъй като така се постигат гарантирани качества на плодовете и по-компактни дървета. Разсадите се отглеждат от костилка и се използват като подложка за присаждане. Присадените дръвчета започват да плододават след 1-2 години. В първата година се оставят минимално количество плодове на дървото. Оптималното количество завръзи за дадения размер на дървото позволява получаването на крупни, вкусни плодове и предотвратява изтощаването на дървото.
Семената се засяват в края на пролетта или лятото. Предварително се почестват от люспите и се слагат във влажен сфагнум да покълнат при температура 22-28°С. Семената поникват за 2-4 седмици. Покълналите костилки се засаждат в хранителен субстрат и се държат на топло и влажно място. Растенията, засадени от семена плододават след шестата година. За ускоряване на плододаването на втората година дръвчетата се присаждат.

Отгледайте манго от костилка
48356
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Доматените могат да стоят до шест години, подправките се сеят сами
Отгледайте зеленчуци от собствени семена
Отгледайте си алабаш за прясна консумация от есента до пролетта
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини