Начало » Важно за фермера » Гори и екология
13.09.2017 г.

Доброволци изринаха 14 тона боклуци в Стара планина

От 4 до 10 септември по инициатива на екоорганизацията „За Земята“ за 19-и път бяха почистени националният парк „Централен Балкан“ и парк „Българка“, като в акцията тази година се включиха около 70 човека. Планинарите събраха 14 тона отпадъци в здрави чували, които са извозени до легални инсталации за съхранение или третирането им. Доброволците бяха от цялата страна, като най-многобройни бяха групите от Пловдив, Стара Загора и София.

Най-младият участник е бил на 7 години, а най-възрастният - на 53. Включени са хора с най-различни професии и от много разнообразни среди - ученици, студенти, лекари, юристи, инжeнери, техници, научни работници, предприемачи, IT специалисти, дизайнери, икономисти, счетоводители, преподаватели в университети, еколози, обединени от стремежа към чиста и съхранена природа.

Тази година бяхме изумени от големите количества отпадъци в горите, където се провежда сеч, съобщиха от "За Земята".  След дървосекачите  остават много боклуци - пластмасови бутилки, опаковки от храни, туби с масла и горива, които са опасен отпадък.

„Само в горите с FSC (Forest Stewardship Council) сертификат има специално изискване към събирането и отстраняването на отпадъците след напускане на сечището от дърводобивната фирма. В останалите случай няма никакво изискване и контрол относно отпадъците, които се генерират по време на сеч. Така от никого не се търси отговорност за замърсяването - нито от горското стопанство, нито от фирмата-изпълнител на добива. Това трябва да се промени!” коментира Данита Заричинова от За Земята.

Около хижите и различни съоръжения за отдих  намерихме много строителни отпадъци, включително опасни - начупени тръби и плоскости от етернит, който е азбесто-циментова смес. Изхвърлянето на стиропор в природата е особено опасно. Материалът се натрошава на малки топчета, които се разпространяват на огромни площи чрез вятъра. Попадат в реки, езера, дълбоко в горите, където могат да бъдат погълнати от животните, заблудени, че стиропорените топченца са храна.

„Много често след ремонт на хижа или демонтиране на нелегални постройки, строителните отпадъци се набутват в най-близкото дере с гора, където изчезват от погледа, но остават да създават дългосрочен стрес върху екосистемата” споделя Кристиян Найденов от За Земята. Фирмите, които извършват ремонти не са контролирани достатъчно за отпадъците от органите на парковете. Предвид че предстоят още ремонти по хижите, както и строежи на беседки и заслони,  от За Земята настояваме за повече контрол върху това как и къде се хвърлят отпадъците при такива дейности.

„На хижа Триглав боклукът в сметището беше пресен - имаше доста боклук отпреди 5 години. Това показва, че практиката на изхвърляне на отпадъка на хижата в дупка изкопана недалеч продължава, което е крайно обезпокоително” отбелязва Драгомира Раева от За Земята.

Споделяме с радост, че всички боклуци събрани в местността Узана са извозени към сепарираща инсталация със съдействието на Общинско предприятие „Регионално депо за неопасни отпадъци“- Габрово. Те се заеха всичко събрано да бъде разделено и възможно най-много ресурси да се рециклират. Металните отпадъци събрани на Узана, хижа Триглав и хижа Мазалат, също са върнати в специализирани пунктове, след което ще бъдат преработени. Част от тях са отделени за употреба от собствениците на хижите. Така от За Земята реализираме своето послание „Не боклук, а ресурс”, като прилагаме принципите на кръговата икономика.

Организаторите изразиха благодарност към Дирекцията и служителите на НП Централен Балкан, които са помогнали за качване на продукти и за извозване на боклуците от хижите Мазалат и Триглав. Подкрепа е оказана и от стопаните на хижи Независимост, Мазалат и Триглав.  

Доброволци изринаха 14 тона боклуци в Стара планина
7011
 

Последни материали
Виж
Система за електронно управление
Инструкции как да получите своето УРН за електронно кандидатстване в ДФЗ
Въпреки негативните ефекти от войната в Украйна
България е значим фактор в международния пазар на изделия от дървесина
Безвъзмездно изготвяне на документите
Стартира приема за подпомагане на малките земеделски стопани
19-22.11.2024 г.
Седмичен обзор на Софийска стокова борса
От януари до октомври включително на годишна база
Молдова вдигна двойно приходите от износа на ябълки за ЕС
Насоки кандидатстване
Автоматично одобряват проектите на много малки фермери, натрупали 52 точки
Свързани материали
Виж
Нормативни промени
До 21 февруари върви обсъждане на нови правила за чистене на пасищата
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини