Малките и нежни мастиелносини цветчета с бяло око оформят причудливи форми в градината, красят тераси, чертаят бордюри. Лобелията зацъфтява още през май – до късна есен.
Сред пъстротата на градинските петунии, циганчетата, нискостъблените карамфили, газанията, лобелията заема достойно място. Родът включва над 300 вида едногодишни и многогодишни растения. В Южна Африка цветето расте и се развива като многогодишно, но у нас се отглежда като едногодишен цветен вид. Има нежни, тънки и разклоняващи се стъбла, които се покриват с дребни листа. Високата до 25 см едногодишна лобелия цъфти с яркосини цветове. Срещат се и често бели, червени и розови сортове. Цветчетата са малки и имат формата на теменужка (с добре оформена горна и по-голяма долна уста).
Лобелията се размножава със семена, които са дребни и кафяви на цвят. Засяват се през февруари при температура 20-25ºС. Семената поникват за около 10 дни. През май се изнасят на постоянно място в градината, в сандъчета. Засаждат се на разстояние 20 см едно от друго. Основните грижи се свеждат до редовни поливки и поддържане на почвата чиста от плевели. Умерено подхранване. Ако се прекали, цветето образува повече листна маса за сметка на цветовете.
След първия цъфтеж лобелията се изрязва до една трета. Тогава растението пуска нови издънки и може да цъфти до есента. Особено търсена от любителите цветари е и многогодишната лобелия. Тя израства на височина до 90 см. Цветовете й са по-едри от едногодишната – до 2,5 м и цъфти юли – август. Размножава се чрез делене на туфите през пролетта.
Лобелията е отлична подсевна култура за растения с високо стъбло. Малкото цвете с красиви яркосини цветове е подходящо за засаждане в сандъчета високи отпред, така че да провиснат над ръбовете.
Най-разпространени сортове:
Висящи лобелии (каскадни) с дълги филизи Пендула сапфир – тъмносиня с бяло око;
Хамбургия – тъмносиня.
Растящи нагоре лобелии:
Шнеекьонингин – висока до 20-25 см с бели цветове.
Ниско растящи лобелии:
Кембриджска синя – лазурносиня, 10-15 см висока;
Кристален палат – с тъмносини цветове и бронзови листа;
Пумила спленденс – тъмносиня с бели обички;
Кайзер Вилхелм – синя като метличина;
Розамунд – тъмночервени цветове с бяло око.