Начало » Хоби земеделие » Малката градина
29.08.2017 г.

Добрата ракия

Някой тънкости, които ракиджиите трябва добре да знаят
Добрата ракия

Често плодовете в градината се оказват в повече. За да не се похабят най-лесно е излишъците да се преработят за ракия. За тази цел има редица тънкости, които трябва да се знаят и прилагат.
Счупените костилки дават лош вкус. Ако предварително не са отделени костилките, плодовете трябва да се смачкват само с обикновена гроздомелачка, но с раздалечени валци, за да не се счупят. Това може да се улесни, ако валците са с гумена обвивка. Счупените костилки придават специфичен неприятен вкус на ракията, водещ и до образуване на циановодородна киселина, която също е вредна. Те могат да бъдат отстранени като се прекарват през едро сито. Семковите плодове пък трябва да се раздробят (нарежат на малки филийки) и да се прекарат тогава през гроздомелачката. Това е важно особено за ябълките. Ефектът ще се увеличи, ако смачканите плодове се бъркат с дълга дървена дръжка, на единия край на която е образуван “боздуган” от набити и кръстосани големи гвоздеи. Ако успеете да пресовате смачканите плодове и отделните твърди части, ще получите по-качествена ракия с по-малко съдържание на метилов алкохол. Същевременно намалявате и материала за изваряване.
Суровината трябва да се преработва бързо и наведнъж, не се препоръчва да се прибавят нови количества плод в същия съд. Няма да е добра ферментацията, кашите бързо ще плесенясат и вкиснат.

Съдовете също са важни

Най-подходящи са дървени, пластмасови, стъклени или други неръждаеми съдове. Използвайте задължително серниста киселина в доза 1 грам за един килограм плодове като сернистата киселина е 6-процентова. Много добре разбърквайте преди да започне ферментацията. Тя може да протече самоволно със съществуващите върху плодовете дрожди (ферменти). За да получите качествена ракия, ви съветвам да използвате хлебни сухи дрожди в количество 20-30 г за 100 кг плодова каша или за пресовани джибри – от 50 до 100 грама. През време на ферментацията всеки ден бъркайте кашата, за да не изплуват твърдите части на повърхността и да образуват “шапка” – която бързо и лесно се вкисват. А и разбърканата каша се обогатява с въздуха и процесът ще се ускори. Температурата не трябва да е над 32 градуса, затова добре е плодовете да се преработват сутрин рано или вечер късно.

Буретата, бъчвите и кадусите трябва да са напълно чисти, да няма неприятни привкусове. За да се отстрани такъв привкус в бурето (бъчвата) се вкарва 10-процентов горещ разтвор от сода за дъски.
За да получите достатъчно количество плодова ракия е необходимо плодовете да са добре узрели и здрави, а плодовите каши да се изваряват веднага.

Добрата ракия
10007
 

Последни материали
Виж
Както на месечна, така и на годишна база
Преработката на маслодайни култури в ЕС се стабилизира през ноември
Румъния запазва водещата си позиция в класацията на износителите
Износът на зърно от ЕС намалява с 30 на сто спрямо миналия сезон
Документирано със спътникови снимки в разследване на Bellingcat
Руските окупатори карат украинското зърно на хутите в Йемен
За зърнените култури като цяло увеличението е с 6 на сто, при рапицата – 2,3 на сто
Германия разшири с 12 на сто площите с есенна пшеница
Създават експертен съвет за обсъждане на особеностите
Осигуряват изследвания вместо обезщетения за болните овце от Меди-Висна
Чери домати от Италия са причинили епидемията от салмонела в ЕС
Свързани материали
Виж
Преди да засадите, изберете най-добрата фиданка
Фонд „Земеделие”
Отличие за успешно прилагане на схемата за училищен плод
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2024
RSS новини