Начало » Хоби земеделие » Цветарство
27.08.2017 г.

Трипсът по гладиолите

Как да избегнем появата му и догодина?

Освен гладиолите трипсът (Taeniothrips gladioli) напада амарилиса, нарцисите, ириса, хризантемите, далията, карамфила, делфиниума и други видове цветя. Този опасен неприятел е дребно (1-1,5 мм дълго), много подвижно насекомо, с плоско, силно удължено тъмнокафяво тяло и прозрачни крила. Младите, наскоро родени ларви, са бели, по-късно стават жълти. Нимфите са оранжеви. Трипсите снасят яйцата си в листата, пъпките и цветовете. Ларвите и възрастните смучат сок от тях. По наранената тъкан се образуват малки некротични белезникави петънца. Листата изжълтяват и засъхват. Цветовете се обезцветяват и деформират.
Трипсът по гладиолите зимува главно в помещенията, в които се съхраняват луковиците. Пренася се там заедно с тях. По време на съхранението трипсите повреждат луковиците, като се хранят с дънцето и под люспите. Луковиците засъхват, сбръчкват се и по тях се образуват кафяви корковидни петна.
Напролет с изнасянето на луковиците трипсите се пренасят навън и започват да се размножават. Пълният цикъл на развитие на едно поколение – от яйце до възрастно – протича за около 16 дни. По време на вегетацията на гладиолите (от юни до септември) могат да се развият 9-10 поколения, които да нанесат големи повреди. Най-масово трипсът се намножава по време на цъфтежа на гладиолите. Сухото и топло време благоприятства за масовото намножаване. Хладното и дъждовно време е неблагоприятно.
Трипсът може да презимува и на открито в растителните отпадъци и в почвата. Затова след приключване на вегетацията и изваждане на луковиците, трябва да се съберат, изсушат и изгорят всички растителни остатъци. Почвата да се прекопае. Неприятелят се пренася и с букети рязан цвят.
За да се опазят растенията при поява на първите повреди се пръска с един от следните препарати, дадени в доза за 10 литра вода: нуреле Д – 7 мл, карантинен срок 28 дни. Агрия 10-50 – 15 мл или суми алфа 5ЕК – 5 мл, карантинният им срок е 15 дни. Със 7 дни карантинен срок са: актелик 50ЕК – 10 мл, вазтак 100ЕК – 1,6 мл, децис 2,5ЕК – 5-8 мл, суперсект 10ЕК – 4 мл, талстар 10ЕК – 3 мл. С 1 ден карантинен срок е фюри 10ЕК – 1,5 мл.
След изваждането луковиците трябва да се прегледат внимателно. При откриване на трипси те трябва да се обеззаразят чрез потапяне в разтвор от един от горните препарати в продължение на 20-30 минути. След третирането да се просушат добре и да се оставят за съхранение в сухо, проветриво и добре почистено помещение при температура 5-8 градуса. Използваният амбалаж да бъде почистен с гореща вода или напръскан с разтвор от препарат.

Трипсът по гладиолите
6476
 

Последни материали
Виж
ДФЗ преведе 3 млн. лева на памукопроизводителите за Кампания 2024
До 9 юни ДФЗ ще изплати финансовата помощ
Още ден се заявява подпомагане за зимни пръскания в овощните градини
Реално с9траната ни не прилага правото на ЕС
Канонада от съдебни искове на Еврокомисията срещу България
Становища срещу промени в две наредби
От WWF алармират за опасност от застрояване на една пета от горите
Позиция
Copa и Cogeca приветстват визията на Европарламента за ОСП след 2027 г.
През 2024 година
С милиарди евро се е увеличал вноса в ЕС на селскостопански продукти от Украйна
Свързани материали
Виж
Приятели на sinor.bg:  Стоматолог, София | Трактори Кубота | Книжарница | АГРОВЕСТНИК | 
РЕКЛАМА |  КОНТАКТИ |  ЗА НАС |  ОБЩИ УСЛОВИЯ |  ПОЛИТИКА ЗА ЛИЧНИ ДАННИ
Всички права запазени
sinor.bg 2003 - 2025
RSS новини