С наедряване на плодовете тежестта се увеличава и клоните увисват. Това налага да бъдат укрепени, за да ги предпазим от счупване, да има добро осветляване и качествено провеждане на растително-защитните мероприятия.
Ябълките, крушите и сливите имат по-голяма нужда от укрепване. Ако дърветата са формирани с водач и той е масивен, може да се използва като носещо звено. Необходимо е да се направи гривна от тел с дебелина 5-6 мм, прокаран в маркуч. От нея се спускат телове към наведените клони. Те също се захващат, чрез парче маркуч, за да не се врязва телът в клона (виж фигурата). При неустойчив водач или ако короната е формирана чашовидно, се използва метална тръба (кол). Тя замества водача, като привързването се извършва по същия начин. Тази подпорна конструкция може да се използва 3-5 години без да се сваля от дървото.
Друг вариант е да се поставят дървени подпори под натежалите клони. Обикновено за всеки клон има отделна подпора. Има случаи да се слагат и по две с различна дължина, предимно 3-5 метра.
Подпорите се поставят през месец юли отвесно към върха на клоните. Те не трябва да се повдигат по-високо от нормалното им положение. Поставените отвесно подпори са по-устойчиви и не заемат голямо пространство. Подпирането на клоните в нормалното им положение се прави, за да може и те с естествената си устойчивост да подпомагат поддържането на товара. Недостатък на този метод е, че подпорите пречат за провеждане на растително-защитните мероприятия, при борбата с плевелите и други.