Родът Хризантеми е богат с много видове. У нас, когато се каже род Хризантеми, хората приемат, че това наименование се отнася само за хризантемите, а това не е така, защото към този род се отнасят и едногодишни растения и няколко вида, които означаваме с общото наименование маргарити, макар, че те са различни видовe.
Местоположение: Развиват се добре и цъфтят обилно на открити, слънчеви места и в полусянка.
Всички видове от род Хризантеми, с изключение на едроцветните хризантеми, се използват за засаждане в големи или малки групи пред храсти и в тревни площи за отрязан цвят.
Едроцветните хризантеми се отглеждат в отопляеми оранжерии и се използват изключително за получаване на отрязан цвят. Отглеждането им на открито е свързано с рискове.
Почва: Хризантемите изискват свързани, пропускливи и богати с хранителни вещества почви. Те са чувствителни към повторно отглеждане на едно и също място.
Най-подходящото време за засаждане на хризантемите е през юли и началото на август. При такъв срок на засаждане цвят се получава през ноември.
Цъфтеж: Най-ранните хризантеми цъфтят през септември, след това са октомврийските и накрая – късно ноемврийските.
Маргаритите цъфтят изключително през пролетта до началото на лятото.
Хризантемите са много и различни видове, класифицират ги според формата, големината и багрите на цветовете им и като и според времето на цъфтежа.
Болести:
Вертицилийно увяхване – гъбена болест. Болните растения увяхват внезапно по време на цъфтежа. По листата им се появяват бледо зелени до жълти неправилни петна. Гъбата причинител зимува по растителните остатъци на заразените растения.
Борба: Засегнатите растения се изскубват и изгарят.
Сиво гниене – гъбена болест. Листата на заразеното растение стават кафяви, а по цветовете се появяват светлокафяви петна с неправилна или овална форма.
Борба: Трябва да се намали влажността на въздуха и мокренето на растението.
Листни петна - гъбена болест. Развива се на долните листа и се разпространява към най-горните. По заразените листа се образуват светлокафяви кръгли тъмни петна.
Борба: Най-долните листа на хризантемата се обират. Цветовете се пръскат предпазно с 1 %-ов бордолезов разтвор с прибавка на смолист сапун – 250мл за 10л разтвор.
Цвете лечител
* Хризантемите са много полезни за пречистването на въздуха - поглъщат амоняка и формалдехида.
* Обсипаните с цвят храсти са чудесна украса за градината, но и добра компания. Смята се, че хризантемите излъчват енергия, която вдъхва жизненост и чувство за равновесие.
* Помагат за добрата концентрация на мисълта при хора, занимаващи се с точни науки.
* Действат успокояващо и отрезвяващо в моменти на еуфория. А също така охлаждат гнева, предпазват от прекалена суета и тщеславие.