Зеленчуковите растения боледуват и от вирусни болести. Щетите от тях са доста значителни, защото вирусите се развиват в клетките и за да се унищожат, трябва да се унищожат и самите клетки, а това значи и целите растения. Затова срещу тези болести няма химически средства за борба, а същата е насочена срещу преносителите на и вирусите – листните въшки, трипсовете.
Най-голямо икономическо значение при производството на зеленчуците имат болестите, причинени от вирусите на:
Тютюневата мозайка, краставичната мозайка, доматената бронзовост, двойният стрик – действие едновременно на тютюневия вирус и вируса на краставичната мозайка.
Ето защо в няколко реда ще дадем някои от основните правила за опазване на зеленчуковите растения от вирусни болести.
- Използвайте семена от домати и пипер от сортове устойчиви на посочените вируси.
- Около зеленчуковите градини засявайте слънчоглед или царевица, които привличат листните въшки и трипсовете и по този начин зеленчуковите растения биват нападани по-слабо.
- Засявайте около лехите или между редовете цветето тагетес, което с миризмата си отблъсква листните въшки.
- Водете системна борба с плевелите, които са скрити носители на вирусите, където те презимуват или ги разнасят със семената си.
- Унищожавайте болните вирусни растения, като ги изгаряте, за да не служат като източник за инфекция на останалите здрави растения.
- Пръскайте зеленчуците веднага след разсаждането им с минерални масла, които се продават в селскостопанските аптеки. Върху напръсканите с тях растения се образува тънък предпазен слой върху листата, който не позволява да бъдат убождани от листните въшки. След първото може да извършите още едно или две пръскания, зависещи от дали има все още листни въшки. Преустановяванията на пръсканията става около месец след разсаждането, защото възрастните растения са по-устойчиви и не се посещават от листните въшки и трипсовете.