Тъй като бабите по селата си нямат браншови организации, които да ги информират каква тесла им готви администрацията, в средата на юли всички те бяха направо шамаросани от решението на ветеринарите да намалят гледаните от тях кокошки от 100 на 50 броя. Измененията бяха разписани с наредбата за ветеринарномедицинските изисквания към животновъдните обекти и гласяха, че максималният брой на кокошките за лични нужди в едно стопанство, трябва да бъдат свити наполовина.
Намалява се и броят на бройлерите – вместо досегашните 150 може да гледате най-много 100 подрастващи. Изискванията влизат до 6 месеца от приемането на наредбата, сиреч на 11 януари 2018 г.
Видимо това решение има за цел да ограничи незаконната продажба на яйца по улиците, но големият въпрос е коя ветеринарна служба ще има ресурс да проверява кокошките в домашните дворове. Всички знаем, че и сега незаконни цехове колбаси или кланици свободно си действат в селата, без областният офис на агенцията по храните да има дори идея за тяхното съществуване.
„Разкритията“, доколкото ги има, стават само ако някой завистлив съсед или търговски конкурент реши да подшушне, където трябва, за печелившия бизнес. Всичко друго е само пушилка за пред хората.
Ако стопаните желаят да правят малък бизнес, то те се регистрират по наредба 26 за директна продажба от фермите и много от тях вече го правят.
Именно затова въпросът ни е защо и кой е решил да се бори със сивия сектор, бъркайки в джоба на бабите от селата, защото освен като сюжет за фейлетон тази наредба едва ли ще има някакъв сериозен ефект за пазара.
Когато говорим за ефективен контрол при храните, то бизнесът отдавна е дал точния отговор - а именно, че той трябва да се прилага в последната брънка от търговската верига, т.е. в магазинната мрежа. Вместо това се налагат странни изисквания към домашното производство, след което по дворовете трябва да настъпи масово клане на птици. Но явно да произвежда абсурди, си е най-ефективната дейност на родния чиновник.